دکتر سید مهدی موسوی زاده
Search
Close this search box.
جراحی فک

جراحی فک

جراحی فک از جمله جراحی هایی به شمار می رود که انجام آن در صلاحیت فوق تخصص جراحی پلاستیک می باشد. به طور کلی بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک تهران قادر به تشخیص و درمان طیف گسترده ای از اختلالات موثر بر صورت و اسکلت صورت از جمله فک و حفره دهان است. در ادامه دکتر موسوی زاده ، درباره عمل فک اطلاعات مهمی در اختیار خوانندگان این مطلب قرار می دهد. توجه شما را به ادامه این مطلب جلب می کنیم.

جراحی فک

پیشرفت فناوری هم در حوزه فوق تخصصی پلاستیک و هم در عرصه دندانپزشکی ، امکان درمان موثر بیماران با اختلالات فکی را که نیاز به جراحی فک همراه با درمان های دندانپزشکی و ارتودنسی دارند ؛ میسر ساخته است.

در چه مواردی جراحی فک بالا انجام می شود؟

هنگامی که بیمار در فک بالایی دچار مشکلات زیر است ، عمل در ناحیه انجام می شود:

 • کراس بایت
 • شکاف لب
 • جلو زدگی یا عقب ماندگی زیاد در فک بالا
 • اپن بایت (باز ماندن جلوی دهان ، هنگام بستن فک ها)
 • بیش از حد دیده شدن دندان ها یا دیده نشدن دندان ها هنگام لبخند
 • کمبود رشد در میانه صورت

در چه مواردی جراحی فک پایین انجام می شود؟

برای اصلاح ناهنجاری های زیر ، عمل فک انجام می شود:

 • عقب ماندگی فک پایین
 • جلو زدگی فک پایین

فواید جراحی فک

دندان ها با یکدیگر تماس بهتری دارند ، در نتیجه جویدن غذا درست و کامل انجام می شود و مواد غذایی بین دندان ها نمی مانند.

 1. اصلاح تلفظ حروف و کلمات
 2. اصلاح مشکل بلعیدن (در صورت وجود)
 3. فشار وارد شده بر دندان ها به صورت یکنواخت توزیع شده و ساییدگی ، شکستگی یا لب پر شدگی آن ها به حداقل خواهد رسید.
 4. فشاری که ناشی از ناهم راستایی دندان ها یا فک ها  بر مفصل وارد می شود ، از بین می رود. چنین فشاری به مرور زمان  سبب تخریب مفصل های فک ، دردها و مشکلات مربوط به آن می شود.
 5. مشکلات مربوط به تناسب بایت و بستن فک ها برطرف می شود. (به عنوان نمونه در بعضی افراد ، دندان های آسیاب بزرگ روی هم جفت می شوند اما دندان های جلو به یکدیگر نمی رسند. این پروسه بعد از جراحی فک کاملا برطرف می شود.)
 6. بدن ایجاد فشار ، لب ها بسته می شوند.
 7. تقارن و توازن میان اجزای صورت ایجاد می شود. به عنوان نمونه در صورت کوچک بودن فک ، اندازه آن به تناسب سر ، بزرگ تر می شود.
 8. عارضه گاز گرفتن زبان  و گونه به حداقل خواهد رسید.
 9. افرادی که دچار آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب هستند در طی این عمل ، مشکل شان حل می شود.

جراح پلاستیک کدام دسته از مشکلات فکی را مرتفع می سازد ؟

یک فوق تخصص جراحی پلاستیک خوب در تهران ، قادر به درمان و ترمیم طیف وسیعی از مشکلات فکی اعم از موارد ذیل می باشد :

 • عدم تناسب فک مادرزادی
 • عدم تناسب فک ناشی از اختلالات رشد
 • اختلالات فکی ناشی از ترومای صورت
 • سرطان دهان
 • بیماری غدد بزاقی
 • اختلالات مفصل گیجگاهی فکی
 • بیماری های مختلف خوش خیم مانند کیست و تومور فک

در مقاله پیش رو ما به مسئله اصلاح ناهنجاری های فکی پرداخته ایم ، جهت افزایش آگاهی خود در این زمینه تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ناهنجاری و عدم تناسب فک

یکی از مسائلی که برخی افراد با آن مواجه هستند و در اثر آن زیبایی چهره شان تحت الشعاع قرار گرفته است ، عدم تناسب فکین ( فک بالا و پایین ) می باشد.

این دسته از افراد در اثر این اختلال ، با مشکلاتی در زمینه تنفس و غیره و همچنین کاهش اعتماد به نفس مواجه خواهند بود ؛ لذا همواره درصدد یافتن راهی جهت رهایی از این مشکل می باشند.

برای درمان اختلالات فکی باید به چه پزشکی مراجعه کرد ؟

عدم تناسب فکین می تواند مادرزادی باشد یا این که در حین رشد کودک این مسئله عارض گردد.

توجه داشته باشید که در برخی از موارد ممکن است ، فک بالا جلو و فک پایین عقب باشد.

یا اینکه در بعضی افراد ، فک بالا در موقعیت طبیعی باشد و فک پایین عقب باشد و منجر به ایجاد این احساس شود که فک بالا جلو آمده است.

به طور کلی برای درمان ناهنجاری های فکی ، می بایست به جراح پلاستیک مراجعه نمود تا مشکل توسط ایشان مورد بررسی قرار گیرد و فک بالا و پایین از نظر جلو آمدگی یا عقب رفتگی آنالیز و بررسی شوند.

به عنوان مثال ؛ در این بررسی ها ، چنانچه فک دچار جلو آمدگی باشد مشخص می گردد که میزان تجاوز آن از حد نرمال چقدر است ؛ بعد از آن جراحی فک انجام می شود.

توجه داشته باشید آنالیز دقیق فکین ( هر دو فک ) و همچنین بررسی ارتباط دندانی فک بالا و پایین ، می تواند بهترین جراح پلاستیک تهران را در راستای تشخیص مشکل و همچنین برنامه ریزی جهت بکارگیری بهترین روش درمانی برای بیماران یاری نماید.

آیا به منظور جراحی فک باید ارتودنسی انجام گیرد ؟

در تعدادی از این بیماران که شاید اکثریت را تشکیل دهند ، نیاز است قبل از این که عمل جراحی برای فکین این افراد انجام گیرد مشاوره ارتودنسی انجام شود و در نهایت با مشورتی که جراح معالج با متخصص ارتودنسی می کند ؛ این تصمیم گرفته خواهد شد که آیا نیاز هست قبل از جراحی فک ، ارتودنسی انجام شود یا خیر ؟

در حقیقت ارتودنسی ، یک همکاری بینابین مابین جراح پلاستیک و ارتودنتیست است تا بتواند دندان ها را طوری تنظیم نماید که برای جراحی زیبایی فک آماده باشند.

لازم به ذکر است در بعضی از مواقع ، ممکن است مشکل بیمار تنها با ارتودنسی حل شود و در موارد نادری نیز ممکن است تنها عمل فک برای بیمار کفایت کند.

جراحی فک برای چه سنی مناسب است؟

رنج سنی متناسب با این جراحی 18 الی 25 سالگی است به خاطر اینکه رشد فک در این رده سنی به نهایت خود رسیده و به مرور متوقف می گردد. هدف از پروسه تغییر چهره باشد نیز بایستی در همین رده سنی باشد. زیرا شخص بلوغ جسمی خود را پشت سر گذاشته است و جای نگرانی برجای نمی ماند. اما اگر فک شخص متقاضی ایرادات حادی را داشته باشد ابتدا بایستی این مشکل را برطرف کرد سپس به جراحی اندیشید.

هزینه جراحی فک :

این نوع جراحی به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد ، علل بسیاری همانند : مکان انجام جراحی ، مهارت ، جراح پلاستیک خوب تهران ، ضدت اختلالات و میزان اصلاحات و غیره عوامل تاثیر گذار بر رنج نهایی این پروسه خواهند بود که برای هر شخص بسیار متفاوت خواهد بود. شایان ذکراست که اگر دلیل عمل کردن فک اگر درمانی یا زیبایی بوده باشد بر میزان تحت پوشش بیمه نیز موثر است. به عبارت بهتر اگر علت انجام این جراحی درمانمی باشد به طبع بیمه مقداری از هزینه را پوشش می دهد اما اگر به علت زیبایی صورت گرفته باشد پوشش بیمه به احتمال زیاد شامل این فرایند نخواهد شد. در واقع برای اطلاع داشتن از نرخ نهایی این پروسه بایستی در جلسه مشاوره شرکت داشته باشید که پزشک بعد از معاینه کامل شما با توجه به نوع درخواست فرد از میزان اصلاحات خواسته شده به شما هزینه نهایی را اطلاع دهد.

عوارض جراحی فک :

به طور عمده این جراحی توسط فرد متخصص و با تجربه صورت می گیرد ، با تمام پیچیدگی ها و چالش های در زمان جراحی تنها دکتر متخصص با مهارت خود می تواند از پس تمامی این موارد به خوبی برمی آید. بنابراین تنها عارضه ای که ممکن است بعد از جراحی کردن فک به وجود بیاید به دلیل عدم مهارت جراح و بی تجربگی او می باشد که متاسفانه عوارض بسیاری را به همراه خواهد داشت ، برای رهایی از این دست اتفاقات بهتر است در انتخاب پزشک معالج خود بیشترین دقت را داشته باشید. در زیر به یکسری از عارضه های اجتناب ناپذیر عمل فک اشاره خواهیم کرد که به مرور بهبود می یابند :

 • خونریزی
 • عفونت
 • بی حسی
 • گرفتگی بینی

سخن آخر

همانطور که خواندید در طی این مقاله درباره جراحی فک اطلاعاتی ارائه دادیم. درباره مزایا ، عمل فک بالا ، عمل فک پایین ، انتخاب متخصص و تاثیر پزشک در ایجاد زیبایی نیز موارد مهمی مطرح کردیم. در صورتی که شما نیز برای رفع مشکل موجود در فک خود ، قصد عمل آن را دارید ، فراموش نکنید که فوق تخصص جراحی پلاستیک بهترین شخص برای عمل ایرادات فک است. امیدواریم اطلاعات این مقاله برای شما مثمر ثمر بوده باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *