دکتر سید مهدی موسوی زاده
Search
Close this search box.
جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی

انحراف بینی چیست ؟ تیغه بینی یا به عبارتی Septum ، یکی از اجزای تشکیل دهنده بینی می باشد. جنس تیغه بینی از غضروف است ، این تیغه موظف به جداسازی حفره های بینی از هم می باشد. بنابراین در حالت نرمال ، تیغه بینی باید دقیقا در مرکز بینی واقع شود تا بدین ترتیب سوراخ های بینی را به صورت مساوی تقسیم نماید.تیغه بینی در برخی افراد در مرکز قرار نگرفته و به سمت راست یا چپ متمایل است ؛ یعنی در واقع ، دچار انحراف می باشد. در این حابت فرد باید برای جراحی انحراف بینی اقدام کند. دکتر سید مهدی موسوی زاده ، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران ، در این حوزه اعمال جراحی را انجام خواهند داد. ایشان در هر دو زمینه زیبایی و درمانی بینی ، بهترین خدمات را به مراجعین محترم خود ارائه می نمایند. انحراف بینی یکی از رایج ترین اختلالات بینی است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند ، این عارضه در صورت حاد بودن نیاز به عمل خواهد داشت. شما می توانید با مطالعه مقاله پیش رو با مفهوم انحراف بینی ، علل بروز آن ، علائم و نیز راه های درمان آن آشنا شوید.

جراحی انحراف بینی

علل ایجاد انحراف بینی

 • انحراف بینی ممکن است به صورت مادرزادی رخ دهد یا این که در اثر آسیب دیدگی بینی ایجاد گردد.
 • این عارضه غالبا با بالا رفتن سن ، شدت می یابد.

علائم انحراف بینی

به طور کلی انحراف بینی منجر به بروز علائم ذیل می گردد :

 • انسداد حفره های بینی
 • عفونت سینوس ها
 • احساس سر درد
 • خشکی حفره های بینی
 • خروپف در حین خواب
 • احساس فشار در داخل بینی
 • بروز ترشح در پشت حلق
 • خونریزی بینی ناشی از خشکی سطح تیغه بینی
 • اشکال در تنفس ؛ بخصوص از طریق یکی از حفره های بینی
 • چنانچه علائم فوق را داشتید ، سریعا به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.
 • توجه داشته باشید که در موارد حاد ، امکان دارد فرد با درد صورت نیز مواجهه داشته باشد.

نحوه تشخیص انحراف بینی

به منظور تشخیص و تایید این اختلال ، افراد باید به دکتر مراجعه نمایند. بهترین پزشک در تهران ، در ابتدا جهت تشخیص بیماری ؛ سوراخ های بینی بیمار ، اندازه حفره های بینی و موقعیت قرارگیری تیغه بینی را مورد بررسی قرار می دهد. پس از آن با طرح سوالاتی درباره مشکلات سینوسی ، اشکالات تنفسی ، خر و پف در هنگام خواب و غیره سعی در تشخیص قطعی بیماری خواهد داشت.

درمان انحراف بینی

در بسیاری موارد ، انحراف بینی نیاز به درمان خاصی ندارد ؛ البته در صورتی که انحراف بینی منجر به بروز مشکلاتی برای سلامتی افراد شده و کیفیت زندگی ایشان را تحت الشعاع قرار داده باشد ، حتما باید تحت بررسی و درمان قرار گیرد.

در ابتدای پروسه درمان انحراف بینی ، پزشک متخصص از طریق تجویز داروهای ضد احتقان ، اسپری های استروئیدی بینی و آنتی هیستامین اقدام به درمان بیماری می نماید. در این جا لازم به ذکر است که چنانچه انحراف بینی با مصرف دارو بهبود نیابد ؛ بهترین جراح پلاستیک تهران جهت درمان این عارضه ، جراحی انحراف بینی را پیشنهاد خواهد نمود. لازم به ذکر است که درمان قطعی انحراف بینی ،این نوع از جراحی می باشد که دکتر توصیه می کند.

چرا بایستی جراحی انحراف بینی را انجام داد ؟

مزایا و کاربرد های بسیاری را برای فرد متقاضی در پی دارد که در ذیل به چند مورد آن اشاره می کنیم :

 • بهتر شدن تنفس : وقتی که مسیر هوا و راه های نفس کشیدن بهبود یابد ، شخص بهتر و عمیق تر نفس می کشد.
 • کیفیت حس بویایی : بعد از بهتر شدن راهه های تنفس فرد ، به طبع حس بویایی نیز بهتر می شود.
 • کاهش عفونت سینوس : یکی از رایج ترین اختلالات در افراد دارای انحراف بینی عفونت سینوس نی باشد که با باز شدن مسیر های تنفسی بینی و تخلیه آن ها دیگر این عارضه بهبود می یابد.
 • بهبود کیفیت خواب فرد : افرادی که به انحراف بینی دچار هستند در زمان خوابیدن به علت اختلال در تنفس خواب آسوده ای را نخواهند داشت. در نتیجه بعد از بهبود مسیر تنفس فرد در موقع خواب دیگر مشکلی در نفس کشیدن ندارد و کیفیت خواب بهتری را تجربه خواهد کرد.

جراحی انحراف بینی

سپتوپلاستی نوعی عمل بینی است که در حوزه اعمال جراحی درمانی بینی قرار دارد. این عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام شده و حدودا 90 دقیقه به طول می انجامد. طی عمل جراحی انحراف بینی ، تیغه بینی بریده شده و استخوان یا غضروف اضافی که موجب بروز این اختلال شده است ، برداشته می شود و در زمان اتمام جراحی ، محل برش بخیه زده خواهد شد. در رابطه با درد عمل انحراف بینی نیز نگران نباشید ، زیرا همانطور که اشاره نمودیم این عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد ، لذا قاعدتا فرد در حین عمل ، دردی احساس نخواهد کرد.

جراحی انحراف بینی بدون زیبایی :

در این نوع پروسه که سپتوپلاستی نامیده می شود به طور حرفه ای و تخصصی تنها به درمان اختلالات به وجود آمده ، مرتبط می باشد. در واقع با استفاده ا ز این پروسه تنها مسیر های تنفسی فرد بهبود می یابند و مشکلاتی که از آن رنج می برد را درمان می کنند. این متد به افرادی معرفی و توصیه می گردد که دچار انحراف بینی هستند. شایان ذکر است که این روش در ظاهر بینی شخص تغییر چندانی به وجود نخواهد آورد به خاطر داشته باشید که این عمل بر روی بهبود تمرکز دارد نه زیبایی.

پروسه جراحی انحراف بینی

بعد از اینکه شخص مورد بیهوشی قرار گرفت ، جراح بینی با استفاده از یک برش بر روی سمتی از بینی به سپتوم دسترسی پیدا می کند در قدم اول، غشای مخاطی را برداشته و خارج می کند ،در قدم بعدی نوبت به رفع انسداد در بینی می رسد ، غضروف هایی که بر سر راه مسیر تنفسی وجود دارند بریده شده و یا از لحاظ موقعیت قرارگیری تغییر داده می شوند ،پس از اینکه تمامی این مراحل انجام شد، نوبت به برگرداندن غشای مخاطی بر سر جای خود می شود .سپس برای محکم و ثابت نگه داشتن بینی بر روی آن از نوعی پلاستیک انعطاف پذیر و نرم استفاده می شود . در نهایت پزشک برش را بخیه می زند . پس از روند عمل شخص به اتاق ریکاوری منتقل می شود.مدت زمان این جراحی معمولا بین یکساعت و نیم تا دو ساعت به طول می انجامد.

جراحی انحراف بینی

در صورت عدم درمان انحراف بینی ، چه عوارضی به وجود خواهد آمد ؟

از شایع ترین مشکلاتی که در صورت عدم درمان انحراف بینی ، احتمال دارد فرد با آن ها مواجه گردد ، مسدودیت یک یا هر دو حفره بینی می باشد. موارد زیر از دیگر مشکلات ناشی از عدم درمان انحراف بینی می باشند :

 • فرد با مشکلات تنفسی در حین خواب روبرو خواهد بود.
 • دچار سینوزیت مزمن خواهد شد.
 • با اختلالات خواب مواجه می شود.
 • خونریزی شدید بینی خواهد داشت.
 • در ناحیه صورت احساس درد خواهد کرد.
 • با خشکی دهان روبرو خواهد شد.
 • احساس فشار یا احتقان در مجاری بینی خود خواهد داشت.

ریکاوری بعد از عمل

 • اگر طی جراحی انحراف بینی تغییری در شکل استخوان ها داده نشده باشد ، احتمال اینکه کبودی بر روی بینی و یا زیر چشم ها وجود داشته باشد بسیار کم است؛ در صورت وجود می توانید کمپرس سرد را در حوله بپیچید و استفاده کنید.
 • به مدت حدود سه روز میزان درد متوسطی را متحمل خواهید شد که با قرص های مسکن قابل کنترل خواهد بود.
 • به مدت 24 ساعت خونریزی امکان پذیر است که رفته رفته کاملا قطع خواهد شد. برای کاهش آن سر خود را پایین نیاندازید و فعالیت های سنگین انجام ندهید.
 • معمولا چند روز اول به دلیل وجود اسپلینت در بینی تنفس برایتان مشکل خواهد بود ، اینکار را با دهان انجام دهید به هیچ وجه نباید از راه بینی نفس بکشید.

عمل جراحی انحراف بینی و زیبایی همزمان

همانطور که گفتیم جراحی انحراف بینی ، نوعی جراحی درمانی بینی محسوب می شود ؛ لذا افرادی که با انحراف بینی مواجه هستند و شدت انحراف بینی آن ها به حدی است که سبب کجی ظاهری بینی شان شده است جهت اصلاح کجی بینی خود باید جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی انجام دهند. امکان عمل انحراف بینی و زیبایی به طور همزمان وجود دارد ، از این رو این دسته از افراد می توانند جراحی درمان انحراف بینی را همراه با جراحی زیبایی بینی انجام دهند به این جراحی در اصطلاح سپتورینوپلاستی ، اطلاق می گردد.

آیا عمل انحراف بینی با لیزر امکان پذیر است ؟

یکی از جملاتی که در حوزه عمل بینی ، به وفور به گوش می خورد ” عمل بینی و جراحی انحراف بینی با لیزر ” می باشد. در این رابطه باید خاطر نشان کرد که به هیچ عنوان نمی توان عمل جراحی بینی را به کمک تکنولوژی لیزر ، انجام داد. بنابراین تمام صحبت ها و مطالبی که در این باب مشاهده می نمایید یا می شنوید ، صرفا تبلیغاتی است که به هیچ وجه جنبه علمی ندارند.

آیا درد جراحی انحراف بینی بعد از عمل بسیار است ؟

با دقت به این امر که روند سپتوپلاستی با استفاده از روش بیهوشی عمومی انجام میگیرد. بنابراین شخص در حین عمل هیچگونه دردی را حس نخواهد کرد. اما بعد از روند عمل و از بین رفتن تاثیرات بیهوشی امکان دارد فرد با کمی درد مواجه شود که با استفاده از داروهای مسکن که توسط بهترین دکتر تهران تجویز شده است می توان درد را تحمل کرد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *