دکتر سید مهدی موسوی زاده
Search
Close this search box.
جر

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم ، نوعی عمل جراحی است که با از بین بردن چربی و پوست اضافی و نیز سفت کردن عضلات دیواره شکم ، منجر به صاف و تخت شدن شکم می گردد. در ادامه دکتر موسوی زاده اطلاعات بیشتری از این پروسه زیبایی ارائه می دهد.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی کامل

افرادی که نیازمند بیشترین تغییرات در در ناحیه شکم هستند ؛ جراح زیبایی کامل شکم را برایشان انتخاب می کند. در طی این عمل برشی در ناحیه زیر شکم تا سر تا سر استخوان لگن ایجاد می شود. در این پروسه محل ناف نیز جا به جا می شود. این جراحی پروسه زیر را طی می کند :

 1. ایجاد برشی افقی به موازات پهلو چپ تا راست
 2. ایجاد برش برای جداسازی ناف از بافت های متصل به آن
 3. جداسازی پوست از دیواره شکم
 4. صاف کردن شکم
 5. خارج کردن چربی و حذف پوست اضافه
 6. ایجاد سوراخ جدید برای محل قرار گیری ناف
 7. کشیدن پوست و بخیه آن
 8. در طی این عمل علاوه بر حذف چربی ها پوست اضافه نیز برداشته می شود.

مراحل جراحی :

همانطور که گفته شد این پروسه برای از بین بردن میزان چربی موجود در بدن به کار می رود. عمدتا کسانی که با داشتن شکم بزرگ و آویزان هستند درخواست انجام این متد را برای داشتن اندامی زیبا و متناسب را دارند. در ادامه مراحل انجام ابدومینوپلاستی را به شرح زیر خواهد بود :

 • بیهوشی : برای اقدام به عملی کردن این روند ابتدا نیاز است که درد حین جراحی را مدیریت کرد که بیمار در زمان عمل احساس ناخوشایندی را نداشته باشد. در نتیجه از روند بیهوشی برای فرد استفاده خواهد شد. انجام ابدومینوپلاستی باید توسط بهترین جراح پلاستیک در تهران مورد انجام قرار بگیرد.
 • برش های عمل : در این فرآیند برای ابعاد ایجاد برش و حتی ناحیه مورد نظر باید بر اساس نظر و صلاحدید جراح عمل کرد. ایشان با توجه به شرایط و به ویژه حجم اضافی چربی تشخیص می دهد که سایز برش ها و محل ایجاد آنان در کجا باشد. برای ابدومینوپلاستی شکم عمدتا برش ها در زیر شکم به وجود می آید. عموما این برش ها در اطراف ناف خواهد بود و روند عمل مورد انجام قرار میگیرد. بعد از آن پوست بر جای اصلی خود بازگردانده شده و پوست اضافی نیز برداشته خواهد شد.
 • درن های جراحی : برای پیشگیری از تجمع مایع های دفع شده و خونابه ها جراح از لوله های به نام درن در ناحیه تحت درمان استفاده می کند.
 • نتیجه : برای مشاهده نتیجه می توان گفت که بلافاصله بعد از بیدار شدن بیمار و برطرف شدن اثار داروی بیهوشی می توان شاهد تغییرات کلی شد و شکمی صاف و یکدست را مشاهده کرد. اما نکته قابل تامل در این باره این است که برای تثبیت و ماندگاری بیشتر این روند زیبایی بهتر است که با رعایت برنامه غذایی اصولی و مناسب و همچنین استفاده از گن های مناسب می توان شاهد بهترین نتیجه ممکن از نتیجه ابدومینوپلاستی باشید.

ابدومینوپلاستی جزئی

این عمل برای افرادی است که اضافه وزن کمی در ناحیه زیر شکم خود دارند. در طی این پروسه برش ها کوچکی ایجاد شده و ذخایر چربی و پوست اضافه حذف می شوند. برای چنین عمل کوچکی ، جا به جایی ناف اتفاق نمی افتد. پروسه این جراحی به شرح زیر است:

 1. ایجاد برش بزرگ در زیر شکم
 2. جدا کردن پوست از دیواره شکمی در ناحیه زیر ناف
 3. حذف چربی های اضافه
 4. حذف پوست اضافه
 5. کشیدن پوست و بخیه آن

جراحی زیبایی شکم جزئی ممکن است به وسیله آندوسکوپ نیز انجام شود. آندوسکوپ لوله بلند و باریکی است که به یک دوبین متصل می شود. در طی این عمل چربی های اضافه از برش بسیار کوچکی به وسیله آندوسکوپ خارج می شوند.

ابدومینوپلاستی معکوس

بعضی از افراد به دلایل مختلف دچار کاهش وزن ناگهانی می شوند. این افراد در ناحیه شکم پوست اضافه می آورند. برای درمان این مشکل جراحی زیبایی معکوس شکم انجام می شود. در طی این جراحی ، برشی زیر استخوان سینه انجام شده و پوست به سمت بالا کشید شده و در ادامه بافت اضافی حذف می شود.

مزایای جراحی زیبایی شکم

 • کاهش بی اختیاری ادرار
 • ایجاد زیبایی در فرم شکم
 • بهبود فتق شکم

تفاوت لیپوساکشن با ابدومینوپلاستی

باید توجه داشت که لیپوساکشن شکم با عمل جراحی زیبایی شکم متفاوت است ؛ به نحوی که لیپوساکشن تنها منجر به از بین رفتن چربی های اضافی شکم می شود و شاهد آن هستیم که پس از عمل لیپوساکشن و برداشت چربی های اضافی ، فرد دچار افتادگی پوست ناحیه شکم می شود. در حالی که در عمل ابدومینوپلاستی ؛ همراه با برداشت چربی های موضعی ، پوست اضافی نیز برداشته می شود و با سفت شدن عضلات جدار فاسیا طی این عمل جراحی ، شکم حالتی مسطح و خوش فرم به خود می گیرد.

کاندیدای مناسب جراحی زیبایی شکم چه کسانی هستند ؟

بهترین کاندیدا برای انجام عمل جراحی زیبایی شکم ، افرادی هستند که شرایط ذیل در مورد آن ها صدق کند :

 • اشخاصی که از نظر سلامت عمومی در وضعیت خوبی هستند.
 • افرادی که با حجم قابل توجهی از چربی در شکم خود روبرو هستند.
 • افرادی که دارای وزن پایدار می باشند یا به عبارتی وزن آن ها در چند ماه اخیر ثابت بوده و اضافه وزن نداشته اند.
 • افرادی که سیگاری نیستند یا در صورت سیگاری بودن نیز چند ماه قبل از تصمیم به انجام عمل زیبایی در شکم ، مصرف آن را قطع کرده اند.
 • خانم هایی که در اثر بارداری ، ماهیچه ها و پوست شکم شان کشیده شده است نیز کاندید مناسبی برای ابدومینوپلاستی می باشند.
 • افرادی که در پی رژیم های سخت غذایی و فعالیت های ورزشی سنگین ، کاهش وزن داشته اند اما همچنان با حجم قابل توجهی از چربی یا پوست اضافی در ناحیه شکم خود مواجه هستند یا به تعبیری دچار چاقی موضعی در ناحیه شکم می باشند ؛ گزینه مناسبی برای عمل جراحی زیبایی شکم خواهند بود و می توانند با انجام این عمل جراحی ، مشکل خود را مرتفع نمایند.

در چه صورت نباید اقدام به عمل زیبایی شکم نمود ؟

از آن جا که در حین عمل عمل زیبایی شکم ، عضلات عمودی جداره شکم بیمار سفت می شوند ؛ خانم هایی که در آینده قصد بچه دار شدن دارند ، باید جراحی زیبایی شکم را تا بعد از زایمان خود به تعویق بیندازند ؛ چرا که بارداری می تواند این عضلات را از هم جدا کرده و فتق ایجاد کند. افرادی که وزن آن ها دچار نوسان است و ممکن است در آینده دچار اضافه وزن شوند نیز باید تا زمانی که وزن شان به ثبات برسد انجام عمل زیبایی در شکم را به تعویق بیاندازند. لازم به ذکر است که عمل جراحی زیبایی شکم ، تنها به کوچک شدن شکم محدود می شود و نمی تواند جایگزینی برای کاهش وزن تلقی گردد.

آیا نتیجه عمل ابدومینوپلاستی ماندگار است ؟

لازم به ذکر است که ماندگاری هر چه بیشتر نتایج این عمل جراحی ، منوط به ورزش و داشتن تغذیه متعادل است ؛ لذا به منظور حفظ نتیجه عمل و جلوگیری از برگشت شکم بعد از عمل زیبایی در شکم ، همواره باید این دو مهم را مد نظر داشت.

عوارض ابدومینوپلاستی

مانند تمامی پروسه های جراحی زیبایی ، ممکن است متقاضیان این فرآیند نیز با عارضه هایی رو به رو شوند. شدت عارضه های ایجاد شده بعد از جراحی ، همچنین تعداد آن ها به مهارت جراح پلاستیک بستگی دارد. بنابراین اگر می خواهید فرآیند زیبایی بدون عارضه ای تجربه کنید ، ابتدا به انتخاب پزشک دقت داشته باشید. به طور کلی افرادی که دچار بیماری هایی نظیر دیابت ، عدم گردش خون مناسب ، نارسایی قلب ، نارسایی ریه ، دچار به بیماری های کبدی ، استعمال دخانیات و غیره هستند ، به نسبت دیگر افراد ریسک بیشتری شامل حال شان خواهد شد. عارضه های ناشی از ابدومینوپلاستی ، شامل موارد زیر است:

 • عفونت
 • لخته شدن خون
 • خون ریزی
 • اسکار
 • تغییر در رنگ پوست
 • التهاب طولانی مدت
 • عوارض ناشی از بیهوشی مانند سرگیجه و حالت تهوع
 • نکروز چربی ( مرگ بافت چربی در اعماق پوست )
 • بی حسی در ناحیه شکم

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

 1. به مدت چند روز بعد از عمل یک لوله برای خارج شدن آب میان بافتی از از ناحیه شکم در بدن خواهند ماند. نحوه تخلیه آن و نحوه مراقبت از لوله ، توسط بهترین جراح پلاستیک تهران به شما آموزش داده می شود.
 2. در صورت نیاز داروهای آنتی بیوتیک و ضد انعقاد خون برای شما تجویز می شود.
 3. در روزهای اول امکان احساس درد و ناراحتی وجود دارد ؛ در این صورت داروهای مسکنی که پزشک برای تان تجویز کرده است را مصرف کنید.
 4. بخیه های سطحی حدود 5 الی 7 روز بعد از عمل و بخیه های عمیق تر پس از دو الی سه هفته کشیده می شوند.
 5. برای فرم گیری بهتر اندام و جلوگیری از تشکیل مایعات اضافی به مدت 6 هفته از گن یا شکم بند مخصوصی استفاده می کنید.
 6. به مدت 6 هفته از انجام فعالیت های سنگین بدنی مانند بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش سنگین دوری کنید.

قیمت ابدومینوپلاستی

تعیین هزینه جراحی ابدومینولاستی ، نیازمند انجام معاینات مورد نیاز توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک می باشد ؛ بنابراین به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این باره می بایست به پزشک جراح پلاستیک مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *