دکتر سید مهدی موسوی زاده
Search
Close this search box.
مراقبت های بعد از جراحی شکم

مراقبت های بعد از جراحی شکم

مراقبت های بعد از جراحی شکم جراحی زیبایی شکم که در پزشکی به آن ابدومینوپلاستی اطلاق می گردد ، یکی از پیچیده ترین جراحی های زیبایی محسوب می شود ؛ لذا متقاضیان این عمل جراحی باید نسبت به انتخاب یک جراح پلاستیک ماهر و مجرب نهایت دقت را بکار گیرند. دریافت نتایج مطلوب از این جراحی همانند سایر جراحی ها ، نیازمند مراجعه به پزشک با تجربه و متبحر می باشد ؛ چرا که توانایی و مهارت جراح تاثیری مستقیم بر روی نتیجه جراحی دارد ، از این رو نمی توان میزان تاثیر پزشک در نتیجه جراحی شکم را نادیده گرفت.

مراقبت های بعد از جراحی شکم

نتیجه جراحی زیبایی شکم ، پس از این که مستلزم انتخاب یک جراح مجرب و متبحر می باشد ؛ به رعایت صحیح مراقبت های بعد از جراحی شکم نیز بستگی دارد.  ضمنا تبعیت از دستورالعمل های مراقبتی پس از جراحی شکم ؛ در بهتر سپری نمودن دوران نقاهت و تسریع فرآیند بهبودی این جراحی نیز تاثیر بسزایی دارد. از این رو بر آنیم تا در این مقاله ، مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جراحی شکم را مطرح نماییم.

اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی شکم :

  • در ابتدا به منظور پیشگیری از لخته شدن خون در پاها ، توصیه می شود که افراد در روزهای اولیه پس از عمل ابدومینوپلاستی به آهستگی در منزل پیاده روی کنند.
  • اشخاصی که عمل جراحی شکم را انجام داده اند ، باید چند هفته پس از عمل از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین اجتناب نمایند.
  • افراد می توانند حدودا 3 هفته پس از عمل ، در محیط کار خود حضور یابند ؛ البته توجه داشته باشید که انجام فعالیت های روتین حداقل به 6 هفته زمان نیاز دارد.
  • پزشک متخصص جهت کمک به کنترل و تسکین درد ناشی از جراحی ؛ داروهایی را برای بیمار تجویز می نماید که می بایست مطابق دستور و تا آخر به مصرف برسد.
  • پس از جراحی شکم ، شاهد بروز تورم در موضع عمل خواهیم بود که نباید از آن دچار نگرانی شد ؛ چرا که تدریجا و بعد از چند ماه از بین رفته و فروکش خواهد کرد.
  • در برخی موارد ممکن است پزشک به منظور تخلیه خونابه و مایعات ؛ در محل جراحی ، لوله های مخصوصی را قرار دهد. این لوله ها غالبا پس از گذشت یک هفته و توسط جراح معالج شما برداشته خواهند شد.
  • برای مشاهده نتیجه قطعی عمل ابدومینوپلاستی ، می بایست تورم موجود در ناحیه شکم به طور کامل فروکش نماید که معمولا بین 6 الی 12 ماه متغیر است.

زمان تعویض پانسمان :

بعد از جراحی شکم بانداژی دور شکم وجود دارد ، که بایستی روزانه به نظافت آن دقت کنید و تعویض شود. جهت تعویض و رعایت بهداشت محل بخیه ها ابتدا بایستی با بتادین و پنبه این نواحی را تمیز کرد. سپس با استفاده از سرم تجویز شده توسط جراح شستشو دهید. پس از انجام این کار ها مجدد از گاز استریل تمیز بر روی بخیه ها استفاده می کنید و باند پیچی می کنید. تعداد تعویض پانسمان ها به صلاحدید دکتر بوده و در برخی موارد 3 الی 4 بار در روز نیاز به تعویض و شستشو داشته است محل های برش روی شکم بیمار. شایان ذکر است که هرگز از گاز و باند های غیر استریل بر روی بخیه استفاده نکنید زیرا بهترین نقطه برای نفوذ عفونت به بدن شما همین نواحی برش خورده است.

کم کردن کبودی و ورم پس از جراحی شکم :

به دلیل تهاجمی بودن عمل زیبایی شکم ف بدن واکنش نشان می دهد به میزان تغییرات اعمال شده. به این واکنش بدن عارضه می گویند که در اینجا می توان به کبودی و تورم بعد از جراحی شکم اشاره داشت. جهت کاهش درصد کبودی و ورم حاصله از این پروسه اگر فشار شما پایین نیست می توانید با مصرف مایعات به خصوص آب کرفس ، آب سیب و آب آناناس از این عارضه بکاهید. یکی از اقدامات مهم در مراقبت های بعد از جراحی شکم قطع یا کاهش چشمگیر میزان مصرف نمک در وعده های غذایی است.

گن یا شکم بند :

استفاده از گن یا شکم بند پس از جراحی شکم از اهمیت بسیاری برخوردار است. پوشش این تن پوش باعث می شود که فشار به صورت یکنواخت بر بدن پخش شود و این کار موجب لاغری یکنواخت در شکم می شود. همچنین استفاده از این محصول موجب پیشگیری از لخته شدن و خونریزی می گردد.

سخن آخر :

با رعایت مراقبت های پس از عمل و همچنین داشتن یک رژیم غذایی متعادل و فعالیت بدنی مناسب می توان نتایج جراحی زیبایی شکم را دائمی و ماندگار کرد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *