دکتر سید مهدی موسوی زاده
Search
Close this search box.
ماموپلاستی

ماموپلاستی

به طور کلی جراحی زیبایی سینه با اهداف مختلفی ، اعم از کاهش سایز سینه ها ، بزرگ کردن سایز آن ها ، بالا کشیدن سینه ها و ترمیم سینه از دست رفته انجام می گیرد. در مقاله پیش رو ، دکتر موسوی زاده به معرفی عمل ماموپلاستی و شرح توضیحاتی پیرامون آن می پردازد. در صورتی که تصمیم به انجام این عمل دارید با ما همراه باشید.

ماموپلاستی

ماموپلاستی چیست ؟

این متد  یکی از انواع جراحی های زیبایی سینه است که در حین انجام آن چربی و پوست های اضافی سینه برداشته شده و این کار سبب کاهش سایز سینه بانوان می شود ، این عمل جراحی سینه مناسب بانوانی است که از بزرگی سینه های خود رنج می برند. به طور کلی ، بزرگتر بودن سینه ازحد طبیعی و معمول می تواند منجر به ایجاد عوارض فیزیکی و حتی روحی شود. بزرگ بودن سینه ها از نظر فیزیکی ، موجب تغییر شکل شانه ها می شود و علاوه بر این در نواحی گردن و شانه سبب ایجاد درد شده و در موارد حادّ می تواند به مشکلات تنفسی بیانجامد.

همچنین باید گفت که بزرگی بیش از اندازه سینه ها می تواند در ورزش کردن و انجام فعالیت های بدنی ، خلل ایجاد کند و امکان انجام آن ها را از فرد سلب نماید. از بُعد روحی نیز بزرگ بودن سینه ها قاعدتا در شکل ظاهری اندام ، اثر سوء گذاشته و منجر به این می شود که اندام فرد ناموزون به نظر برسد و در نتیجه کاهش اعتماد به نفس را به دنبال خواهد داشت. لازم به ذکر است که ماموپلاستی ، طی سال هایی که مورد استفاده قرار گرفته از تکنیک های مختلفی استفاده نموده ؛ تا این که امروزه به وسیله بهترین ، موثرترین و ایمن ترین روش ها انجام می پذیرد و علاوه بر کاهش حجم سینه ها به زیبایی و تناسب اندام افراد می انجامد.

کاندیدای مناسب انجام عمل

شما جهت اطلاع از این که فرد مناسبی برای انجام عمل ماموپلاستی هستید یا خیر ، حتما باید قبل از اقدام به انجام این عمل ؛ به فوق تخصص جراحی پلاستیک مراجعه نمایید و با ایشان جلسه مشاوره داشته باشید تا به پاسخ سوال خود دست یابید.

مشاوره قبل از عمل

در جلسه مشاوره ، بهترین جراح سینه تهران در رابطه با سابقه پزشکی شما ، جراحی های قبلی ای که انجام داده اید و همینطور وضعیت زایمان شما پرسش هایی مطرح می کند. سپس به معاینه فیزیکی شما پرداخته و قسمت های اضافه را مشخص میکند. ایشان در رابطه با سوابق مصارف دارویی و نیز بیماری های زمینه ای از شما سوالاتی می پرسند که باید پاسخ تمام آن ها را برای شان مطرح نمایید. همچنین اقدامات و مراقبت های قبل و بعد از عمل را برای شما بازگو می نمایند و از شما می خواهند در راستای کسب بهترین نتیجه از عمل ، حتما در راستای انجام آن ها دقت کافی را بکار گیرید.

در ویدئوی زیر ، دکتر موسوی زاده بهترین جراح پلاستیک تهران ، درباره عمل کوچک کردن سینه توضیحاتی ارائه فرموده اند.

 

انجام عمل ماموپلاستی از چه سنی مناسب است ؟

انجام جراحی کاهشی سینه ، هیچ نوع محدودیت سنی ندارد و همه بانوان در هر رده سنی می توانند نسبت به انجام آن اقدام نمایند. باید توجه داشته که خانم هایی که قصد باردار شدن در آینده را دارند و تمایل به انجام جراحی ماموپلاستی نیز دارند ، می بایست انجام جراحی کوچک کردن سینه ها را به بعد زایمان خود موکول نمایند. دلیل تاکید بر این مسئله این است که چنانچه پس از عمل کاهشی سینه ، حاملگی رخ دهد ؛ قاعدتا سینه ها به علت جریان یافتن شیر در مجاری شیردهی ، مجددا بزرگ خواهند شد ، از این رو بهتر است در صورت تمایل به بارداری ، انجام جراحی کوچک کردن سینه ها را تا پس از پایان بارداری و زایمان به تاخیر انداخت.

اقدامات قبل از عمل ماموپلاستی

 • هر فردی پیش از آن که تصمیم قطعی نسبت به انجام این عمل بگیرد می بایست کلیه ریسک ها و خطرات عمل را مورد بررسی قرار داده و بهترین جراح پلاستیک را انتخاب کند تا به این ترتیب علاوه بر دستیابی به بهترین نتیجه از انجام این عمل ، از بروز خطرات احتمالی این جراحی نیز پیشگیری به عمل آورد.
 • از آن جا که سیگار کشیدن سبب تنگ شدن رگ های خونی می شود و به دنبال این اتفاق اکسیژن رسانی خون کاهش یافته و روند بهبودی و ترمیم زخم نیز مختل می گردد ؛ قدم بعدی در رابطه با عمل مذکور این است که افراد در صورت سیگاری بودن ، حتما باید قبل از انجام عمل ؛ نسبت به ترک مصرف آن اقدام نمایند.
 • برخی داروهای ضد التهاب و نیز داروهای حاوی آسپرین سبب ازدیاد خونریزی در حین و حتی پس از عمل می شوند ، از این رو از 2 هفته قبل جراحی کاهشی سینه ، لازم است که مصرف این داروها را قطع کنید.
 • توجه داشته باشید که چنانچه دارای اضافه وزن هستید ، بایستی قبل از انجام عمل ماموپلاستی ؛ وزن خود را کاهش داده و به ثبات وزنی متناسب برسید.
 • لازم به ذکر است که با توجه به سن بیمار ؛ ممکن است قبل از عمل ، پزشک درخواست ماموگرافی نماید.

صحبت های دکتر موسوی زاده جراح پلاستیک تهران درباره کاهش حجم سینه

اهمیت مراقبت های بعد از ماموپلاستی

به طور کلی عمل ماموپلاستی همانطور که اشاره شد در دسته جراحی های زیبایی قرار دارد ؛ لذا دستیابی به نتایج قابل قبول از آن ، مستلزم انتخاب بهترین جراح پلاستیک در تهران می باشد. البته ناگفته نماند که تنها توانایی جراح ، تضمین کننده نتیجه جراحی نبوده و حصول نتایج رضایت بخش از این عمل جراحی ؛ به رعایت صحیح مراقبت های پس از آن نیز بستگی دارد. در نتیجه نباید از اهمیت دوران نقاهت پس از جراحی و تاثیر قابل توجه آن بر روی نتیجه جراحی غافل شد. از این رو در ادامه مقاله به برخی از مهم ترین دستورالعمل های و مراقبت های بعد از عمل اشاره نموده ایم.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

 • بلافاصله پس از عمل کاهشی سینه ، یک بانداژ پلاستیکی مخصوص یا سوتین مخصوص بر روی پانسمان موجود بر روی سینه ها قرار داده خواهد شد. سوتین طبی پس از برداشتن گاز و پانسمان ؛ باید در تمام طول شبانه روز به جزو مواقع استحمام بر تن باشد. ( سوتین طبی با هدف کنترل تورم ناشی از جراحی و نیز فرمدهی بهتر سینه ها تجویز می گردد )
 • در برخی موارد ، لوله هایی به منظور تخلیه ترشحات و خونابه ها در محل جراحی قرار داده می شوند که چند روز پس از جراحی توسط بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران معالج برداشته خواهند شد.
 • بخیه های جراحی حدودا 2 هفته بعد از عمل باید کشیده شوند.
 • کبودی و ورم در موضع جراحی ، امری بدیهی می باشد و غالبا پس از اکثر اعمال جراحی با آن روبرو هستیم ؛ لذا نگران این مسئله نباشید چرا که به تدریج برطرف شده و از بین می رود.
 • شما می توانید جهت کاهش سریع تر تورم ، مصرف نمک را به حداقل برسانید یا از رژیم غذایی خود حذف کنید.
 • عموما افراد 2 هفته بعد از عمل ماموپلاستی ، امکان بازگشت به امور روتین خود را باز خواهند یافت.
 • توجه داشته باشید که پس از عمل ، باید تا 6 هفته از انجام فعالیت های شدید و ورزش های سنگین و همچنین بلند کردن اجسام با وزن بالا خودداری نمایید.

شما عزیزان می توانید با رعایت موارد فوق ، دوران نقاهت عمل ماموپلاستی را به خوبی سپری نموده و به نتایج مطلوبی از این جراحی دست یابید.

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

کیفیت خواب در روند بهبود پس از این پروسه کمک بسزایی می کند. طبیعتا بعد از جراحی به علت درد و التهاب پیش آمده در ناحیه سینه ها ممکن است در حالت یکسان خوابیدن برایتان مقدور نبوده و یا حتی سخت باشد ، اما به خاطر داشته باشید که در دوره نقاهت نباید به پهلو بخوابید زیرا در این حالت آب میان بافتی در پستان ها تجمع پیدا می کند. در نتیجه برای جلوگیری از این تجمع بایستی به پشت بخوابید که از بروز این مشکل پیشگیری کرد. در مواقعی که بعد از ماموپلاستی  به علت درد ، توان خوابیدن ندارید بهتر است برای تسکین از قرص های مسکن استفاده کنید.

شیردهی بعد از ماموپلاستی

عمدتا این سوال در ذهن بانوانی که قصد انجام این عمل را دارند به وجود می آید. عمل زیبایی سینه موجب اختلالی در روند شیردهی می شود یا خیر؟ بایستی بدانید در عمل کاهش پستان بخشی از بافت ها و غده تولید کننده شیر در سینه را بر میدارند ، بدیهی است که قدرت ذاتی پستان ها کاهش می یابد گفتنی است برای داشتن جواب درست و مناسب در ارتباط با این سوال بهترین کار مشورت با بهترین جراح است.

 • عمل کاهشی سینه احتمال دارد موجب بروز سرطان سینه شود ؟

انجام عمل زیبایی هیچگونه دلیلی بر بروز سرطان و یا حتی سبب پیشگیری از این بیماری نخواهد بود. اما با کم شدن میزان بافت سینه احتمال ابتلا را کاهش می دهد. شایان ذکر است که این عمل زیبایی در روند تشخیص سرطان سینه بسیار موثر است.

هزینه ماموپلاستی

عمل زیبایی پستان ها از نمونه جراحی های پلاستیک به شمار می رود که امروزه تعداد بسیاری از زنان خواهان انجام آن هستند. همانطور که اطلاع دارید برای پروسه زیبایی مذکور تکنیک های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد. مدت زمان فرآیند زیبایی سینه و میزان کار بهترین جراح پلاستیک تهران در هر کدام از تکنیک ها متفاوت است. به همین سبب هزینه این عمل در افراد با یکدیگر متفاوت است. به یاد داشته باشید که سایز سینه ها از فاکتور های مهم تعیین نهایی قیمت عمل زیبایی پستان ها به شمار می رود.

مطالب مرتبط