دکتر سید مهدی موسوی زاده
Search
Close this search box.
ماموپلاستی افزایشی

ماموپلاستی چیست؟ (کاهنده و افزاینده)

به طور کلی جراحی زیبایی سینه با اهداف مختلفی ، اعم از کاهش سایز سینه ها ، بزرگ کردن سایز آن ها ، بالا کشیدن سینه ها و ترمیم سینه از دست رفته انجام می گیرد. ماموپلاستی یکی از جمله جراحی های زیبایی سینه است که مجموعه ای از جراحی ها را شامل می شود. این جراحی ها به انواع کاهشی و افزایشی تقسیم می شود. این فرایند جراحی شامل تغییر شکل و اندازه سینه‌ها با برش و برداشتن بافت اضافی، بازسازی سینه‌ها و قرار دادن آنها در موقعیت مناسب است. در مقاله پیش رو ، دکتر موسوی زاده به معرفی عمل ماموپلاستی و شرح توضیحاتی پیرامون آن می پردازد. در صورتی که تصمیم به انجام این عمل دارید با ما همراه باشید.

ماموپلاستی چیست ؟

این متد  یکی از انواع جراحی های زیبایی سینه است که در حین انجام آن چربی و پوست های اضافی سینه برداشته شده و این کار سبب کاهش سایز سینه بانوان می شود ، این عمل جراحی سینه مناسب بانوانی است که از بزرگی سینه های خود رنج می برند. به طور کلی ، بزرگتر بودن سینه ازحد طبیعی و معمول می تواند منجر به ایجاد عوارض فیزیکی و حتی روحی شود. بزرگ بودن سینه ها از نظر فیزیکی ، موجب تغییر شکل شانه ها می شود و علاوه بر این در نواحی گردن و شانه سبب ایجاد درد شده و در موارد حادّ می تواند به مشکلات تنفسی بیانجامد.

همچنین باید گفت که بزرگی بیش از اندازه سینه ها می تواند در ورزش کردن و انجام فعالیت های بدنی ، خلل ایجاد کند و امکان انجام آن ها را از فرد سلب نماید. از بُعد روحی نیز بزرگ بودن سینه ها قاعدتا در شکل ظاهری اندام ، اثر سوء گذاشته و منجر به این می شود که اندام فرد ناموزون به نظر برسد و در نتیجه کاهش اعتماد به نفس را به دنبال خواهد داشت. لازم به ذکر است که ماموپلاستی ، طی سال هایی که مورد استفاده قرار گرفته از تکنیک های مختلفی استفاده نموده ؛ تا این که امروزه به وسیله بهترین ، موثرترین و ایمن ترین روش ها انجام می پذیرد و علاوه بر کاهش حجم سینه ها به زیبایی و تناسب اندام افراد می انجامد.

کاندیدای مناسب انجام عمل ماموپلاستی

شما جهت اطلاع از این که فرد مناسبی برای انجام عمل ماموپلاستی هستید یا خیر ، حتما باید قبل از اقدام به انجام این عمل ؛ به فوق تخصص جراحی پلاستیک مراجعه نمایید و با ایشان جلسه مشاوره داشته باشید تا به پاسخ سوال خود دست یابید.

در برخی از افراد تغییرات بسیار محسوسی ایجاد می شود. از جمله کسانی کمه می توانند با انجام این روش تغییرات محسوسی تجربه کنند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. افرادی که سینه‌هایشان به دلیل عواملی مانند پیری، بارداری، شیردهی، یا تغییرات وزن افزایش یافته و الان افتاده یا لخته هستند.
 2. افرادی که سینه‌هایشان بیشتر از حد مورد نظر خودشان بزرگ یا سنگین شده‌اند و مشکلاتی نظیر درد پشتی، ناراحتی‌های جسمی یا روانی، و یا مشکلات تناسلی را تجربه می‌کنند.
 3. افرادی که سینه‌هایشان از شکل و اندازه مطلوب خارج شده و مایلند تا شکل ظاهری آن‌ها را بهبود بخشند.
 4. افرادی که در نتیجه بیماری‌هایی مانند سرطان سینه یا تصادفات، قسمتی از سینه‌های خود را از دست داده‌اند و می‌خواهند آن را بازسازی کنند.
 5. افرادی که سینه‌هایشان اختلالاتی مانند تغییرات شکل و اندازه یا عدم تقارن دارند و می‌خواهند این ناهمواری‌ها را تصحیح کنند.

در نتیجه اگر می خواهید بدانید کاندید خوبی برای این جراحی هستید یا خیر، لازم است با متخصص در اینباره مشورت کنید. و نکاتی لازم را درینباره بدانید. در برخی افراد

مزایای انجام جراحی ماموپلاستی چیست؟

از جمله مزایای انجام این جراحی زیبایی سینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصلاح حجم سینه ها
 • اصلاح افتادگی سینه ها و لیفت سینه
 • دارای ماندگاری طولانی مدت
 • ایجاد تقارن در سینه ها
 • اصلاح نواقص مادرزادی

مزایای انجام این جراحی ممکن است برای همه بانوان مناسب نباشد. بنابراین لازم است در جلسه مشاور قبل از جراحی، با متخصص در این خصوص مشورت کنید و انتظارات خود را از نتیجه نهایی جراحی بیان کنید. بعد از شنیدن توصیه های جراحی تصمیم بگیرید.

ماموپلاستی چگونه انجام می شود؟

ماموپلاستی بسته به شیوه انجام آن در هر فرد ممکن است متفاوت باشد. در هم ماموپلاستی افزایشی و هم ماموپلاستی کاهشی شامل مجموعه ای از جراحی های زیبایی است که بسته به نوع جراحی، نحوه انجام متفاوت خواهد بود. در روز جراحی، ابتدا بیهوشی عمومی انجام می شود. سپس جراح، اقدامات مورد نیاز را بر اساس برنامه جراحی انجام می‌دهد. این می‌تواند شامل برش‌های درونی یا بیرونی، اصلاح شکل سینه، رفع بافت اضافی یا افزودن پروتزهای سینه باشد.

انواع ماموپلاستی

ماموپلاستی انواع مختلفی دارد، که متناسب با نیازها و هدف افراد ممکن است انتخاب شود. مادامی که برای انجام جراحی زیبایی سینه به متخصص مراجعه می کنید، ا با توجه به وضعیت سینه های شما، متخصص به شما خواهد گفت که آیا این جراحی برای شما مناسب است یا خیر. انواع مختلف آن را در ادامه مقاله به شما معرفی خواهیم کرد.

ماموپلاستی کاهشی

ماموپلاستی کاهشی یک نوع از جراحی پلاستیکی است که برای کاهش حجم سینه‌ها و بهبود مشکلات مرتبط با آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از ماموپلاستی به عنوان یک راه حل برای افرادی که با مشکلات مانند سینه‌های بسیار بزرگ یا سنگین، درد پشتی، اختلالات تناسلی ناشی از سینه‌های بزرگ و یا عدم تطابق شکل سینه‌ها با سایز بدن خودشان روبه‌رو هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این روش، با از بین بردن بافت چربی، بافت غیرضروری و بافت پوست اضافی، حجم سینه‌ها کاهش می‌یابد و سینه‌ها به شکلی متناسب و تعادلی تغییر می‌یابند. هدف اصلی این جراحی، ایجاد سینه‌هایی با شکل و حجمی که نه تنها به زیبایی بیشتری برخوردارند بلکه از لحاظ سلامتی نیز مناسب هستند.

ماموپلاستی کاهشی برای بانوان در جهت درمان مشکلاتی از جمله کمر درد در اثر وزون زیاد سینه ها قابل انجام است.

ماموپلاستی افزایشی

ماموپلاستی افزایشی یک نوع از جراحی پلاستیکی است که برای افزایش حجم و شکل سینه‌ها به کار می‌رود. این نوع جراحی معمولا به عنوان روشی برای افرادی که با حجم کوچک سینه‌ها مواجه هستند، در نظر گرفته می‌شود.

در ماموپلاستی افزایشی، حجم سینه‌ها معمولا با استفاده از پروتز سینه افزایش می‌یابد. در این روش استفاده از پروتز سینه، پروتزهای سیلیکونی یا مواد دیگری که به شکل سینه شبیه هستند، درون بافت سینه قرار می‌گیرند تا حجم پستان افزایش دهند.

ماموپلاستی

جراحی های ترمیمی سینه

در برخی موارد در جهت بازسازی سنیه بعد از تخلیه پستان در اثر سرطان و یا دیگر مواد، ممکن است از روش های مختلفی اعم از انتقال بافت به این بخش استفاده شود. در جراحی های رمیمی سینه بستع به نیاز فرد، ممکن است از روش های جراحی مختلف برای ترمیم بافت استفاده شود. این امر بسته به نظر افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد.

مشاوره قبل از ماموپلاستی

در جلسه مشاوره ، بهترین جراح سینه تهران در رابطه با سابقه پزشکی شما ، جراحی های قبلی ای که انجام داده اید و همینطور وضعیت زایمان شما پرسش هایی مطرح می کند. سپس به معاینه فیزیکی شما پرداخته و قسمت های اضافه را مشخص میکند. ایشان در رابطه با سوابق مصارف دارویی و نیز بیماری های زمینه ای از شما سوالاتی می پرسند که باید پاسخ تمام آن ها را برای شان مطرح نمایید. همچنین اقدامات و مراقبت های قبل و بعد از عمل را برای شما بازگو می نمایند و از شما می خواهند در راستای کسب بهترین نتیجه از عمل ، حتما در راستای انجام آن ها دقت کافی را بکار گیرید.

در ویدئوی زیر ، دکتر موسوی زاده بهترین جراح پلاستیک تهران ، درباره عمل کوچک کردن سینه توضیحاتی ارائه فرموده اند.

انجام عمل ماموپلاستی از چه سنی مناسب است ؟

انجام جراحی کاهشی سینه ، هیچ نوع محدودیت سنی ندارد و همه بانوان در هر رده سنی می توانند نسبت به انجام آن اقدام نمایند. باید توجه داشته که خانم هایی که قصد باردار شدن در آینده را دارند و تمایل به انجام جراحی ماموپلاستی نیز دارند ، می بایست انجام جراحی کوچک کردن سینه ها را به بعد زایمان خود موکول نمایند. دلیل تاکید بر این مسئله این است که چنانچه پس از عمل کاهشی سینه ، حاملگی رخ دهد ؛ قاعدتا سینه ها به علت جریان یافتن شیر در مجاری شیردهی ، مجددا بزرگ خواهند شد ، از این رو بهتر است در صورت تمایل به بارداری ، انجام جراحی کوچک کردن سینه ها را تا پس از پایان بارداری و زایمان به تاخیر انداخت.

اقدامات قبل از عمل ماموپلاستی

 • هر فردی پیش از آن که تصمیم قطعی نسبت به انجام این عمل بگیرد می بایست کلیه ریسک ها و خطرات عمل را مورد بررسی قرار داده و بهترین جراح پلاستیک را انتخاب کند تا به این ترتیب علاوه بر دستیابی به بهترین نتیجه از انجام این عمل ، از بروز خطرات احتمالی این جراحی نیز پیشگیری به عمل آورد.
 • از آن جا که سیگار کشیدن سبب تنگ شدن رگ های خونی می شود و به دنبال این اتفاق اکسیژن رسانی خون کاهش یافته و روند بهبودی و ترمیم زخم نیز مختل می گردد ؛ قدم بعدی در رابطه با عمل مذکور این است که افراد در صورت سیگاری بودن ، حتما باید قبل از انجام عمل ؛ نسبت به ترک مصرف آن اقدام نمایند.
 • برخی داروهای ضد التهاب و نیز داروهای حاوی آسپرین سبب ازدیاد خونریزی در حین و حتی پس از عمل می شوند ، از این رو از 2 هفته قبل جراحی کاهشی سینه ، لازم است که مصرف این داروها را قطع کنید.
 • توجه داشته باشید که چنانچه دارای اضافه وزن هستید ، بایستی قبل از انجام عمل ماموپلاستی ؛ وزن خود را کاهش داده و به ثبات وزنی متناسب برسید.
 • لازم به ذکر است که با توجه به سن بیمار ؛ ممکن است قبل از عمل ، پزشک درخواست ماموگرافی نماید.

صحبت های دکتر موسوی زاده جراح پلاستیک تهران درباره کاهش حجم سینه

اهمیت مراقبت های بعد از ماموپلاستی

به طور کلی عمل ماموپلاستی همانطور که اشاره شد در دسته جراحی های زیبایی قرار دارد ؛ لذا دستیابی به نتایج قابل قبول از آن ، مستلزم انتخاب بهترین جراح پلاستیک در تهران می باشد. البته ناگفته نماند که تنها توانایی جراح ، تضمین کننده نتیجه جراحی نبوده و حصول نتایج رضایت بخش از این عمل جراحی ؛ به رعایت صحیح مراقبت های پس از آن نیز بستگی دارد. در نتیجه نباید از اهمیت دوران نقاهت پس از جراحی و تاثیر قابل توجه آن بر روی نتیجه جراحی غافل شد. از این رو در ادامه مقاله به برخی از مهم ترین دستورالعمل های و مراقبت های بعد از عمل اشاره نموده ایم.

 • بلافاصله پس از عمل کاهشی سینه ، یک بانداژ پلاستیکی مخصوص یا سوتین مخصوص بر روی پانسمان موجود بر روی سینه ها قرار داده خواهد شد. سوتین طبی پس از برداشتن گاز و پانسمان ؛ باید در تمام طول شبانه روز به جزو مواقع استحمام بر تن باشد. ( سوتین طبی با هدف کنترل تورم ناشی از جراحی و نیز فرمدهی بهتر سینه ها تجویز می گردد )
 • در برخی موارد ، لوله هایی به منظور تخلیه ترشحات و خونابه ها در محل جراحی قرار داده می شوند که چند روز پس از جراحی توسط بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران معالج برداشته خواهند شد.
 • بخیه های جراحی حدودا 2 هفته بعد از عمل باید کشیده شوند.
 • کبودی و ورم در موضع جراحی ، امری بدیهی می باشد و غالبا پس از اکثر اعمال جراحی با آن روبرو هستیم ؛ لذا نگران این مسئله نباشید چرا که به تدریج برطرف شده و از بین می رود.
 • شما می توانید جهت کاهش سریع تر تورم ، مصرف نمک را به حداقل برسانید یا از رژیم غذایی خود حذف کنید.
 • عموما افراد 2 هفته بعد از عمل ماموپلاستی ، امکان بازگشت به امور روتین خود را باز خواهند یافت.
 • توجه داشته باشید که پس از عمل ، باید تا 6 هفته از انجام فعالیت های شدید و ورزش های سنگین و همچنین بلند کردن اجسام با وزن بالا خودداری نمایید.

شما عزیزان می توانید با رعایت موارد فوق ، دوران نقاهت عمل ماموپلاستی را به خوبی سپری نموده و به نتایج مطلوبی از این جراحی دست یابید.

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

کیفیت خواب در روند بهبود پس از این پروسه کمک بسزایی می کند. طبیعتا بعد از جراحی به علت درد و التهاب پیش آمده در ناحیه سینه ها ممکن است در حالت یکسان خوابیدن برایتان مقدور نبوده و یا حتی سخت باشد ، اما به خاطر داشته باشید که در دوره نقاهت نباید به پهلو بخوابید زیرا در این حالت آب میان بافتی در پستان ها تجمع پیدا می کند. در نتیجه برای جلوگیری از این تجمع بایستی به پشت بخوابید که از بروز این مشکل پیشگیری کرد. در مواقعی که بعد از ماموپلاستی  به علت درد ، توان خوابیدن ندارید بهتر است برای تسکین از قرص های مسکن استفاده کنید.

شیردهی بعد از ماموپلاستی

عمدتا این سوال در ذهن بانوانی که قصد انجام این عمل را دارند به وجود می آید. عمل زیبایی سینه موجب اختلالی در روند شیردهی می شود یا خیر؟ بایستی بدانید در عمل کاهش پستان بخشی از بافت ها و غده تولید کننده شیر در سینه را بر میدارند ، بدیهی است که قدرت ذاتی پستان ها کاهش می یابد گفتنی است برای داشتن جواب درست و مناسب در ارتباط با این سوال بهترین کار مشورت با بهترین جراح است.

هزینه ماموپلاستی

عمل زیبایی پستان ها از نمونه جراحی های پلاستیک به شمار می رود که امروزه تعداد بسیاری از زنان خواهان انجام آن هستند. همانطور که اطلاع دارید برای پروسه زیبایی مذکور تکنیک های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد. مدت زمان فرآیند زیبایی سینه و میزان کار بهترین جراح پلاستیک تهران در هر کدام از تکنیک ها متفاوت است. به همین سبب هزینه این عمل در افراد با یکدیگر متفاوت است. به یاد داشته باشید که سایز سینه ها از فاکتور های مهم تعیین نهایی قیمت عمل زیبایی پستان ها به شمار می رود.

مطالب مرتبط