دکتر سید مهدی موسوی زاده
Search
Close this search box.
لیفت بازو

لیفت بازو

 لیفت بازو که به براکیوپلاستی نیز معروف است ؛ زیرمجموعه ای از جراحی های زیبایی بدن می باشد که به منظور از بین بردن چربی و پوست های اضافی بازو و بهبود ظاهر قسمت تحتانی بازوها انجام می گیرد. وراثت ، افزایش سن و نیز کاهش میزان قابل توجهی از وزن ؛ از مواردی هستند که می توانند سبب کاهش انعطاف پوست شده و به این ترتیب نواحی مختلف بدن از جمله بازوها را در معرض افتادگی قرار دهند. در ادامه دکتر موسوی زاده، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران ، در این باره اطلاعات مفیدی ارائه می دهد. لذا پیشنهاد می دهیم در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

لیفت بازو

اگرچه ورزش تا حدودی می تواند به تقویت و بهبود سطح عضلات بازو کمک کند ، اما نمی تواند به اصلاح پوست اضافی موجود در این ناحیه که خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است بپردازد. بنابراین در صورتی که قسمت زیرین بازوها دچار افتادگی شده است ، انجام جراحی براکیوپلاستی بهترین گزینه جهت تصحیح و بهبود فرم بازوها خواهد بود.

جراحی براکیوپلاستی یا لیفت در بازو

جراحی لیفت بازو تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و زمان انجام آن بسته به وسعت جراحی ، متغیر است ؛ اما معمولا 3 ساعت به طول می انجامد. طی این جراحی ، جراح پلاستیک در قسمت تحتانی بازوهای شما برش هایی را ایجاد می کند. لازم به ذکر است که طول و الگوی برش ، بستگی به میزان برداشتن پوست دارد. پس از ایجاد برش باید بافت های زیرین پوست ، محکم شده و سپس محل برش با بخیه بسته شود. همچنین ممکن است با استفاده از یکی از روش های مکش ؛ اقدام به از بین بردن چربی اضافی نیز در طول عمل براکیوپلاستی ، صورت پذیرد.

کاندیدای مناسب جراحی لیفت بازو

 • برخورداری از سلامت جسمی : افرادی که از کلیه فاکتورهای سلامت برخوردارند ، گزینه مناسبی جهت انجام جراحی ليفت بازو می باشند.
 • سیگاری نبودن : افراد غیر سیگاری ، کاندیدای مناسبی برای انجام این جراحی هستند ؛ بنابراین در صورتی که یک فرد سیگاری تصمیم به انجام عمل ليفت بازو دارد ، باید از چند وقت قبل از عمل نسبت به ترک مصرف آن اقدام نماید.
 • داشتن وزن ثابت : اشخاصی که قصد انجام جراحی لیفت بازو را دارند ، باید حداقل شش ماه قبل از عمل ، وزن خود را به ثبات برسانند.

اقدامات قبل از لیفت بازو

 • متقاضیان این جراحی ، از چند هفته قبل از عمل ، باید مصرف دخانیات و مشروبات الکلی را متوقف نمایند.
 • توصیه می شود که کاندیدای جراحی لیفت در بازو ؛ از مدتی قبل از انجام عمل ، وزن خود را به تثبیت رسانده و قصد افزایش یا کاهش وزن در آینده نداشته باشند.
 • از دیگر مواردی که قبل از انجام این پروسیجر افراد باید نسبت به آن توجه داشته باشند ؛ این است که در هفته پیش از عمل ، انجام هرگونه اپیلاسیون یا اصلاح در ناحیه بازوها ممنوع است.
 • استحمام در روز قبل از جراحی لیفت بازو ، از دیگر نکات و اقدامات ضروری قبل از عمل به شمار می رود ؛ از این رو افراد باید شب قبل از عمل حتما دوش بگیرند ، زیرا تا چند روز پس از انجام جراحی مجاز به استحمام نخواهند بود.
 • مصرف داروهایی ؛ همچون بروفن و آسپرین که سبب رقیق شدن خون شده و احتمال خونریزی در حین عمل را تشدید می کنند ، حداقل از 2 هفته قبل از عمل ليفت بازو باید متوقف گردد.

مزایای لیفت بازو

هدف اصلی از این روش جوانسازی و فرم دهی به بازوها می باشد. نتیجه این پروسه بازوهای خوش فرم و جوان تر است که ماهیچه های آن محکم تر شده اند ؛ در نتیجه افتادگی های بازو به طور کامل بهبود می یابد و برطرف می شود. با انجام این فرآیند تاثیرات روند افزایش سن را می توان از بین برد و دیگر آثار برجای مانده از پیری را در این نواحی نداشته باشید. پروسه لیفت در ناحیه بازو برای درمان افتادگی های عمیق پوست بهترین راهکار است. در روش های نوین متخصص لایه های عمیق پوست را نیز می کشد و در نتیجه این امر موجب می شود بازو ها فرم مناسب داشته باشند و ساختارهای زیری و ظاهری بازو را ترمیم کرد.

دوران نقاهت بعد از جراحی ليفت بازو

افراد باید در دوران بهبودی عمل لیفت بازو ، به منظور کنترل تورم در موضع جراحی شده گن مخصوصی که با هدف حفظ فرم جدید بازوها تجویز شده است را تا مدت زمانی که بهترین متخصص جراحی پلاستیک توصیه نموده بپوشند. جراح معالج شما ممکن است یک لوله تخلیه موقت را در بازوی شما قرار دهند ، تا بدین وسیله مایعات یا خونی که بعد از عمل ایجاد می شود تخلیه شود. دکتر جهت بهتر سپری نمودن دوران نقاهت ، دستورالعمل مراقبت های بعد از عمل را برای شما تشریح می نمایند. این دستورالعمل ها شامل : نحوه مراقبت از زخم ها ، داروهای مصرفی و زمان مناسب انجام فعالیت پس از عمل می باشند. همچنین پزشک خوب پلاستیک تهران ، پس از عمل ؛ زمان مراجعات بعدی شما را جهت بررسی ها و معاینات تکمیلی ، مشخص می نمایند.

معایب و عوارض

اگر عمل جوانساز را در کلینیک های معتبر تحت نظارت یهترین متخصصین تهران انجام دهید. بی شک عارضه ای را در پی نخواهد داشت زیرا این روش جزو پروسه های ایمن و کم خطر می باشد و جای نگرانی نخواهد بود. یکسری از عوارض اجتناب ناپذیر که طی پروسه به وجود می آیند ، بعد از گذشت چند روز بعد از اتمام روش جراحی به طور کامل بهبود می یابند و خطراتی را در پی نخواهند داشت. اما اگر روش لیفت بازو را توسط فرد بی تجربه انجام دهید بدون استثنا عوارض و معایبی را به همراه خواهد داشت که گاها قابل جبران نیستند. در نتیجه هرگز خود را به افراد بی تجربه و بدون سابقه کاری مرتبط نسپارید. قرمزی ، تورم ، درد جزئی ، کبودی و التهاب از شایع ترین عوارض بعد از لیفت در ناحیه بازو است. علاوه بر این موارد امکان دارد شخص تا زمان از بین رفتن تاثیر دارو های بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی اندکی کرختی داشته باشد.

لیفت بازو

مراقبت های بعد از جراحی

در ادامه برخی از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل لیفت بازو را شرح داده ایم :

 • استعمال سیگار طی دوران نقاهت عمل براکیوپلاستی ممنوع می باشد ؛ چرا که مصرف سیگار ، روند بهبودی را کند کرده و خطر باقی ماندن محل اسکار و نیز بروز عفونت در محل جراحی را افزایش می دهد.
 • به طور معمول ، افراد می توانند 2 هفته پس از عمل ليفت بازو به محل کار یا تحصیل خود بازگردند.
 • غالبا پس از 6 هفته امکان انجام فعالیت های سبک روزمره برای افراد ممکن خواهد بود.
 • عدم قرار گیری در معرض نور مستقیم خورشید و تابش اشعه یونیزان از دیگر مواردی است که افراد باید حداقل تا 2 ماه بعد از عمل لیفت بازو در مورد آن نهایت دقت را داشته باشند ، زیرا این موارد در باقی ماندن جای زخم جراحی اثرگذار هستند.
 • وجود درد خفیف و جزئی در موضع جراحی ، امری بدیهی است و با مصرف منظم داروهای تجویز شده به مرور مرتفع می گردد ؛ اما چنانچه درد به میزان فزاینده ای شدت یافت یا با علائم دیگری از قبیل تورم غیرطبیعی و عفونت در محل عمل مواجه شدید سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

نتایج جراحی 

با انجام عمل لیفت بازو و برداشتن پوست شل بخش تحتانی بازو ، بخش فوقانی بازوهای شما بهبود خواهد یافت و به این ترتیب بازوها از لحاظ فرم ظاهری تا حد قابل توجهی زیباتر می شوند. عمل مذکور از لحاظ طول عمر ، دارای نتایجی دائمی و ماندگار است ، البته ناگفته نماند که حفظ ثبات وزن در پایداری نتایج این جراحی نقش بسزایی دارد.

آیا نتیجه ليفت بازو دائمی است؟

نتیجه فرآیند لیفتینگ در بازو می تواند طولانی مدت باشد ؛ اما در صورتی که متقاضی بعد از انجام فرآیند لیفت دچار افزایش یا کاهش وزن نشود. در واقع ثبات وزنی ، تاثیر بسزایی در ماندگاری نتیجه لیفتینگ بازو دارد. لازم به ذکر است که با بالا رفتن سن نیز ، کلاژن سازی در بدن کاهش پیدا می کند و بدین ترتیب عضلات شل می شوند. بنابراین در صورتی که سن متقاضیان بالا برود ، ممکن است افتادگی بازو مجددا نمایان شود. اما این افتادگی بعد از لیفت ، قطعا کمتر از زمانی است که بدون کشیدن بازو فرد دچار افزایش سن می شود. بنابراین به طور کلی نتیجه انجام این فرآیند زیبایی حتی تا هنگام پیری نیز نمایان است.

دوران بهبودی بعد از لیفت بازو

بعد از انجام پروسه مذکور ، محل برش به وسیله پانسمان یا بانداژ پوشانده خواهد شد. ممکن است جراح پلاستیک برای خارج شدن مایعات زخم و خون ، پانسمان را محکم انجام دهد. همچنین گاهی لوله نازکی به نام درن درون پوست قرار می گیرد. این لوله نیز به خارج شدن ترشحات از بازو کمک شایانی می کند. در طی این مدت پزشک به شما نحوه مراقبت از محل عمل و لوله درن را اطلاع می دهد. همچنین درباره داروهایی که باید استفاده کنید ، اقدامات لازم را انجام می دهد. این پروسه زیبایی دوره بهبود طولانی و سختی ندارد. تنها کافی است ، مراقبت های بعد از لیفت بازو را که توسط پزشک به شما گفته می شود ، رعایت کنید.

جای زخم عمل جراحی ليفت بازو چگونه است ؟

یکی از مهم ترین دغدغه های افرادی که تحت جراحی لیفت در بازو قرار می گیرند ، جای زخم گسترده این جراحی است و این که آیا جای زخم ( اسکار ) عمل از بین خواهد رفت یا خیر؟

در حالت کلی ، جای زخم جراحی لیفت بازو با رعایت صحیح دستورات مراقبتی و به مرور زمان کمرنگ می شود ؛ اما به طور کامل محو نشده و از بین نخواهد رفت.

آیا جراحی لیفت بازو درد دارد ؟

عمل جراحی براکیوپلاستی ، تحت بیهوشی موضعی انجام می شود ، لذا فرد در حین عمل دردی احساس نمی کند ؛ البته پس از عمل ، بیمار با درد مختصری روبرو خواهد بود که با مصرف داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک معالج و تقریبا طی چند روز مرتفع شده و از بین می رود.

هزینه لیفت بازو

براکیوپلاستی در حقیقت ، نوعی جراحی پلاستیک زیبایی محسوب می شود ؛ در نتیجه تحت پوشش بیمه قرار نداشته و بیمه هزینه آن را تقبل نمی کند. جهت احتساب هزینه لیفت بازو ، باید به صورت حضوری به مطب جراح فوق تخصص پلاستیک در تهران مراجعه نموده و مورد بررسی و معاینه قرار گرفت.

مطالب مرتبط