دکتر سید مهدی موسوی زاده
Search
Close this search box.
جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

بینی های استخوانی که در اصطلاح عامیانه با عنوان بینی های قوزدار نیز شناخته می شوند ، دارای پوستی نازک و غضروف محکمی می باشند. جراحی بینی این دست از دماغ ها بسیار رضایت بخش می باشند. از آن جا که بنیان کار جراحی بینی استخوانی بر پایه تراشیدن استخوان بینی می باشد ؛ امکان مانور بر روی این نوع از بینی ها به دلیل وجود غضروف مقاوم و نیز پوست نازکی که دارند ، به سهولت امکان پذیر بوده و در نتیجه کسب بهترین نتایج از عمل بینی استخوانی قابل تحقق است. زیرا هر قدرغضروف بینی ، مستحکم تر و پوست بینی نازک تر باشد ؛ امکان ایجاد تغییرات لازم برای جراح پلاستیک به نحو بهینه تری فراهم خواهد آمد. همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد ، بینی های استخوانی دارای یک قوز یا برآمدگی بر روی پل بینی می باشند که این قوز علاوه بر این که سبب بد فرمی بینی می شود ، منجر به ایجاد تاثیر منفی بر روی دیگر اجزای صورت شده و از زیبایی چهره نیز تا حدود زیادی می کاهد. از این رو رفع قوز بینی طی جراحی زیبایی بینی استخوانی توسط دکتر سید مهدی موسوی زاده ،  بهترین جراح بینی تهران نه تنها باعث می شود که فرم بینی به بهترین نحو ممکن تغییر یابد ؛ بلکه بر جذابیت چهره نیز تاثیر مثبتی می گذارد.

جراحی بینی استخوانی - دکتر موسوی زاده

ویژگی های بینی های استخوانی

 • دارای قوز در نمای ظاهری
 • دارای پوست نازک و منعطف
 • دارای غضروف مقاوم

نحوه جراحی بینی استخوانی

به طور کلی هدف از جراحی زیبایی بینی استخوانی ، در وهله اول برطرف نمودن قوز روی بینی می باشد ؛ طی این جراحی ، جراح اقدام به ایجاد برش هایی بر روی پوست بینی می نماید تا به تیغه و ساختار بینی دسترسی یابد. سپس به منظور ایجاد توازن و تناسب در حفره های بینی ، طول و عرض آن و نیز برقراری هماهنگی میان بینی و اجزای صورت ، بخش هایی از استخوان و غضروف بینی را بر می دارد.

انواع روش های جراحی بینی

امکان انجام عمل زیبایی بینی ؛ به دو روش بسته و باز ، ممکن می باشد ؛ در ادامه اختصارا راجع به هر یک از روش های ذکر شده به شرح توضیحاتی خواهیم پرداخت.

جراحی کردن بینی به روش بسته

در گذشته رینوپلاستی تنها با تکنیک بسته انجام می شد ؛ یعنی زمانی که جراحی بینی به دنیا ارائه شد به روش بسته انجام می شد. اما به دلیل این که در این روش ، هیچ نوع برشی در بخش بیرونی بینی ( ناحیه کلوملا یا پوست مابین سوراخ های بینی ) زده نمی شود و تمامی برش ها در داخل حفره های بینی ایجاد می شوند ؛ نمی توان طی عمل ، پوست بینی را به طور کامل از روی اسکلت آن جدا کرد ؛ در نتیجه میدان دید فوق تخصص جراحی پلاستیک در روش بسته دچار محدودیت است و در این روش نمی توان تغییرات وسیعی بر روی بینی ایجاد نمود.

جراحی کردن بینی به روش باز

امروزه اکثر جراحان بینی ، به دلیل مزایای گسترده روش باز ؛ این روش را جهت انجام جراحی بینی ترجیح می دهند. در روش باز ، علاوه بر ایجاد برش در داخل حفره های بینی می توان برشی در ناحیه کلوملا نیز ایجاد کرد.

بنابراین امکان بلند کردن پوست بینی به طور کامل از روی ساختمان زیرین بینی ، البته به کمک ابزارهای مخصوص برای جراح بینی در این روش فراهم می آید و طبیعتا میدان دید جراح در این روش از جراحی کردن بینی بسیار وسیع می باشد ؛ به نحوی که به تمامی ساختار بینی اشراف خواهد داشت و از این رو ، امکان اعمال اصلاحات وسیع بر روی بینی نیز برای جراح ممکن خواهد شد.

مزایا جراحی بینی استخوانی

زیبایی و جذابیت به دست آمده پس از عمل زیبایی بینی از بدیهی ترین انگیزه هایی است که موجب رغبت فرد به جراحی بینی استخوانی می گردد. از دیگر موارد چشمگیر این نوع پروسه می توان به اصلاح فرم بینی و رفع ایرادات ظاهری اشاره کرد. با انجام این فرایند به صورتی بی نقص به همراه اعتماد بنفس بالا از دیگر مزایای این روند به حساب می آید.

بینی های استخوانی عمدتا بر روی استخوان یا پل بینی قوز و برآمدگی دارند ، انحراف بینی به علت ضربه های وارده در کودکی یا نوجوانی که به مرور سبب ایجاد انحراف گردیده ، تمامی این موراد با انجام رینوپلاستی بینی استخوانی برطرف شده و ظاهری بی نقص را به فرد هدیه می دهد. اگر این پروسه در راستای درمانی انجام بگیرد کمک به بهبود تنفس را منجر خواهد شد.

اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی 

بهتر است برای داشتن رینوپلاستی مطمئن و ایمن یکسری از نکات و توصیه های گفته شده توسط پزشک را رعایت کنید. در ذیل به یکسری از مراقبت های لازم بیش از روند را شرح خواهیم داد :

 • برای عمل کردن بینی های استخوانی مهمترین و الزامی ترین قدم ، انتخاب بهترین جراح بینی در تهران می باشد.
 • حاضر شدن در جلسه مشاوره قبل از پروسه از الزامات است که باید دقت ویژه به این امر داشت. زیرا در این ملاقات با دکتر می توانید توقعات عقلانی خود را به ایشان انتقال داده و جراح بینی بر اساس گفته ها و شرایط دماغ شما تصمیم نهایی را بر نحوه و روش انتخاب شده خواهد گرفت.
 • داروهای ضد درد همانند بروفن ، ژلوفن و غیره را به مدت 14 روز بیش از عمل کنار بگذارید.
 • بهتر است که تمامی آزمایشات خواسته شده توسط دکتر را قبل از روز مشخص شده آماده داشته باشید.
 • در ارتباط با سابقه های بیماری خود به دکتر اطلاع دهید.
 • مصرف هر گونه دارو را بایستی با جراح بینی در میان بگذارید.
 • استعمال دخانیات و هر نوع نیکوتین را بهتر است یک الی دو هفته بیش از روند کنار بگذارید.

معایب رینوپلاستی استخوانی

عمل بینی در زمینه زیبایی و درمانی انجام می شود ، همانطور که در متن مزایا ذکر شد ؛ برای رفع عیوب ظاهری و همچنین نواقص مادرزادی این عمل گزینه مناسبی به شمار می رود. اما به خاطر داشته باشید که انجام جراحی بینی استخوانی به عهده بهترین جراح است که وی با تجربه و سابقه کاری خود موجب سهولت در فرایند میشود و نتیجه مطلوب تری را برای فرد متقاضی در پی دارد.

زمانی که فرد متخصص عمل زیبایی بینی استخوانی را انجام دهد از بروز هرگونه عوارض پیشگیری می کند. زیرا این جراحی ایمن و کم تهاجم است. اما اگر خود را به دستان افرادی بسپارید که بی تجربه و تازه کار باشند ممکن است برخی عوارض جانبی را در پی داشته باشد همانند ، انحراف فرم بینی جدید ، سوراخ شدن تیغه بینی ، خونریزی ، مشکل در تنفس و غیره. به یاد داشته باشید که مهارت بهترین جراح بینی در تهران حکم امضای کار او را دارد و سبب می شود فرد از ظاهر جدید خود بسیار خرسند باشد و دچار سرشکستگی نشود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

یکی از مهمترین مواردی که فرد می بایست به آن عمل کند رعایت نکاتی است که جراح بینی به فرد گوش زد می کند. عمل بینی استخوانی از سری جراحی های زیبایی است که نیازی به بستری شدن نداشته و شخص می بایست دوره نقاهت را در منزل سپری کند. از همین رو بهتر است مواردی را که دکتر عمل زیبایی بینی بیان می کند را به درستی و کاملا اصولی رعایت کند ؛ عبارتند از :

 • در زمان خواب و استراحت بهتر است که با استفاده از چند بالشت سر را از بدن بالاتر قرار دهید.
 • به یاد داشته باشید که در زمان خواب نباید بر روی صورت بخوابید.
 • در دوره ریکاوری بهتر است که استعمال هر نوع نیکوتین را کنار بگذارید زیرا وجود این ماده در خون موجب می شود روند بهبودی و درمان شما با اختلال مواجه شود.
 • استفاده از هر نوع نوشیدنی حاوی الکل را بایستی به مدت دو هفته بعد از جراحی بینی استخوانی کنار بگذارید که سریعتر زخم و بخیه ها بهبود یابند.
 • در صورت احساس درد و ناراحتی بهتر است که از مسکن های تجویز شده دکتر عمل بینی استخوانی بر اساس دستورالعمل داده شده استفاده کنید.
 • جراحی زیبایی بینی نیازی به دریافت رژیم غذایی خاصی در مراقبت های بعد از عمل نخواهد داشت. اما بهتر است که در مدت ریکاوری از مواد غذایی نرم و مقوی استفاده کنید. همچنین میزان مصرف نمک را به حداقل برسانید.
  اگر برای دید بهتر به عینک نیاز دارید بهتر است که در مدت زمان نقاهت استفاده از عینک را با لنز های تماسی تغییر بدهید.
 • در مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی توصیه می شود که انجام فعالیت های ورزشی را به بعد از بهبودی کامل موکول کنید.
 • دکتر عمل زیبایی بینی بسیار توصیه می کند که در مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی از وارد آمدن هر نوع ضربه ای به بینی جدا خودداری کنید.
 • تا چند روز باید از غذاهای نرم که نیاز به جویدن ندارند استفاده کنید.
 • از وارد آمدن فشار یا ضربه به بینی تان خودداری کنید.
 • سرخود را بالا نگه دارید. سعی کنید این نکته را به هنگام خوابیدن و بیداری رعایت کنید. این کار باعث برطرف شدن تورم خواهد شد.

نتیجه جراحی بینی استخوانی

نتیجه جراحی در بینی های استخوانی بسیار زودتر از بینی های گوشتی قابل مشاهده خواهد بود. به طور کلی میزان تورم در این نوع بینی ها کم تر خواهد بود.بنابراین پس از اینکه تورم فروکش کرد، شخص می تواند نتیجه ایده آل خود را مشاهده کند.

نحوه چسب زدن به بینی

در جراحی بینی استخوانی ، بازه زمانی توصیه شده جهت استفاده از چسب بینی حدود 4 هفته می باشد. بعد از برداشتن پانسمان و بانداژ از روی بینی ، بهتر است که اولین بار را توسط خود دکتر چسب زدن به بینی را انجام دهید. بدین صورت نحوه انجام این کار را فرا خواهید گرفت. دقت داشته باشید در جراحی بینی گوشتی مدت زمان بیشتری باید چسب بر روی بینی باقی بماند. دقت داشته باشید که نحوه چسب زدن به بینی بایستی توسط دکتر یا دستیار ایشان باید آموزش داده شود.

هزینه جراحی بینی استخوانی چقدر است ؟

قاعدتا هزینه عمل بینی ، یکی از مهم ترین مسائلی است که افراد متقاضی جراحی کردن بینی با آن مواجه هستند ؛ تا جایی که در برخی موارد شاهد آن هستیم برخی از زیباجویان ، صرفا به دنبال پزشکی هستند که جراحی بینی آن ها را با حداقل هزینه ، میسر سازد. لذا متاسفانه این دسته از افراد ؛ به علت چشم پوشی از تبحر و تجربه جراح ، متحمل عوارض متعدد این جراحی شده و در عمده موارد ، مجبور به انجام جراحی بینی ترمیمی و پرداخت هزینه های گزاف می گردند.

بنابراین با توجه به مطالب فوق الذکر ، متقاضیان جراحی بینی استخوانی هرگز نباید درگیر ارزانی قیمت شده و در انتخاب جراح بینی ماهر و کارآزموده سهل انگاری نمایند. به طور کلی هزینه عمل بینی ، متاثر از عوامل متعددی است و از آن جا که این پارامترها در هر فردی متفاوت می باشد ؛ در نتیجه قیمت این جراحی در هر فرد ، متغیر خواهد بود. لذا در خصوص هزینه نهایی این پروسه ؛ باید گفت که قبل از معاینه بالینی و بررسی بیمار ، نمی توان قیمت دقیق آن را برآورد و تعیین نمود.

آیا بیمه هزینه جراحی بینی را تقبل می کند ؟

عمل بینی استخوانی می تواند با رویکرد زیبایی ، درمانی یا هر دوی این موارد انجام پذیرد. بیمه ، صرفا هزینه جراحی های عملکردی و درمانی را پرداخت می نماید ؛ در نتیجه ، هزینه جراحی بینی استخوانی تنها در صورتی مشمول بیمه خواهد شد که با رویکرد درمانی ؛ نظیر جراحی پولیپ بینی ، انحراف بینی و مواردی از این قبیل ، انجام پذیرفته باشد.

جراحی زیبایی بینی با توجه به این که نوعی عمل زیبایی محسوب می گردد ، تحت پوشش بیمه نبوده و بیمه هزینه های آن را پرداخت نخواهد کرد. از این رو افرادی که علاقمند به انجام جراحی زیبایی بینی هستند ؛ باید توجه داشته باشند که پرداخت هزینه های این عمل جراحی بر عهده خود آن ها خواهد بود.

آیا امکان عمل ترمیمی برای بینی استخوانی وجود دارد ؟

بینی استخوانی پوست خیلی نازکی دارد و اعمال تغییرات بر روی این پوست اندکی دشوار می باشد ولی امکان پذیر است. اما اگر از ابتدای کار جراح بینی خوبی را انتخاب کنید ، نیازی به جراحی ترمیمی نخواهید داشت.

چسب زدن به بینی استخوانی چگونه است ؟

پس از اینکه گچ یا آتل برداشته شد دکتر برای بالا نگه داشتن بینی تان به آن چسب می زند . این کار برای جلوگیری از افتادگی و کاهش هرگونه تورم بسیار خوب و موثر است حتما برای درست چسب زدن دستورالعمل های مورد نظر را یاد بگیرید و به آن عمل کنید .معمولا بینی استخوانی ، احتمال افتادگی کمتری را نسبت به بینی گوشتی خواهد داشت و به تشخیص جراح مدت زمان خیلی کمتری نسبت به بینی گوشتی چسب می زنند.

آیا این امکان وجود دارد که پس از جراحی بینی استخوانی قوز بینی بازگردد ؟

اگر بعد از عمل شخص مراقبت های لازم را به عمل بیاورد و مراقب باشد به بینی ضربه ای وارد نشود این امکان وجود ندارد.

آیا در جراحی بینی های استخوانی از تزریق کورتون استفاده می شود ؟

معمولا تزریق کورتون برای بینی های گوشتی که به شدت متورم می شوند استفاده می شود و در مورد بینی های استخوانی به دلیل تورم کم این کار را انجام نمی دهند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *