دکتر سید مهدی موسوی زاده
Search
Close this search box.
تزریق ژل

تزریق ژل

از پرطرفدارترین خدمات جوانسازی پوست است که برای از بین بردن خطوط و چروک های ریز سطح پوست و نیز برجسته سازی برخی نقاط صورت کاربرد دارد و همه افراد فارغ از جنسیت و سن و سالی که دارند ، ترغیب به انجام آن می شوند. ژل های مورد استفاده برای جوانسازی پوست ، انواع مختلفی دارند ؛ همه ژل های موجود ، به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) رسیده اند. در میان ژل های مختلفی که وجود دارند ، ژل های اسید هیالورونیک از محبوبیت ویژه ای برخوردارند ؛ چرا که با بدن انسان سازگار بوده و خطری برای سلامت فرد ایجاد نمی کنند. هیالورونیک اسید ، ماده ای است که در حالت طبیعی در بدن همه افراد وجود دارد ؛ این ماده با افزایش سن و در پی برخی عوامل همچون قرارگیری در برابر نور مستقیم خورشید ، عادات نادرست غذایی و غیره ، به تدریج کاهش می یابد که این امر ، موجب پیدایش چین و چروک های پوستی و نیز کاهش حجم چربی زیرپوستی و فرورفتگی برخی نقاط صورت می شود. از این رو با تزریق ژل های هیالورونیک اسید ، می توان این ماده را که در بدن موجود است ، تقویت کرده و بدین ترتیب با بهبود رطوبت پوست و آبرسانی کافی به آن ، کیفیت پوست را بهبود بخشیده و جوانی و طراوت را به آن بازگرداند.

 

تزریق ژل

کاربردهای تزریق ژل

به طور کلی کاربردهای زیادی دارد ؛ برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از :

 • برجسته سازی لب ها
 • زاویه دار کردن فک
 • فرمدهی مطلوب به چانه
 • برجسته سازی گونه ها
 • رفع خط اخم
 • رفع خط خنده
 • کاهش یا رفع فرورفتگی زیر چشم
 • رفع چین های کناره های بینی که تا گوشه های دهان امتداد یافته اند.

آیا تزریق ژل برای همه افراد مناسب است ؟

ژل هایی که قبلا وجود داشته و رایج بودند و متاسفانه سال ها نیز استفاده می شدند ، به هیچ وجه در جراحی پلاستیک جایی ندارند.

زیرا ژل هایی که ماندگار هستند و طول عمر بالایی دارند ، دارای عوارض بسیار جدی هستند و بهتر است که هرگز این انجام نگیرد. اما اگر منظور از تزریق ژل ؛ پرکننده ها یا ژل های قابل جذب باشد که مطرح ترین آن ها ژل هیالورونیک اسید است و عموما حدود 6 ماه تا یکسال باقی می مانند در مواردی که پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک ارزیابی کند و تشخیص دهد که این کار به نفع بیمار است ، استفاده از این روش بلامانع است. توجه داشته باشید که تزریق ژل به صرف این که بیمار احساس نیاز به این کار داشته باشد نباید انجام گیرد ، بلکه انجام عمل تزریق  باید مورد تایید جراح واقع شده باشد.

تزریق ژل برای از بین بردن خط لبخند

خط خنده دقیقا قسمتی از صورت است که فرم و حالت لبخند ایجاد می کند. لذا از آن جا که خط خنده یک خط طبیعی است ، اگر بخواهیم این خط را از بین ببریم هرگز چنین کاری معقولانه نیست. در مواردی که فرو رفتگی خط خنده ، زیاد باشد یعنی خیلی عمیق باشد ؛ روش های درمانی متعددی وجود دارد : از قبیل تزریق چربی یا استفاده از فیلرها. از این رو تنها زمانی که چین خنده ، بسیار عمیق و شدید باشد ؛ می توان از عمل تزریق بهره برد و به رفع مشکل پرداخت که البته انجام آن باید توسط یک جراح ماهر و با تجربه صورت پذیرد.

نکاتی درباره خط خنده

در افرادی که به دنبال کاهش وزن شدید ، لاغری مفرط یا افزایش سن دچار افتادگی پوست صورت شده اند ؛ باید گفت که در واقع خط عمیق خنده ناشی از فرورفتگی خود این ناحیه نمی باشد ، بلکه برجستگی پوست بالای این چین است که سبب می شود فرد چنین تصور کند که با خط عمیق خنده مواجه است. در این موارد پر کردن چین خنده نه تنها زیبایی را افزایش نمی دهد ، بلکه یک حالت توپری در قسمت وسط صورت ایجاد می کند که در اصطلاح به آن buffalo face یا صورت بوفالو گفته می شود و به هیچ عنوان خوشایند نیست. توصیه جراح پلاستیک برای این دسته از افراد که منشأ مشکل شان ، افتادگی پوست است ؛ لیفت صورت ( لیفت عضلات صورت ) می باشد تا بدین ترتیب افتادگی موجود به حالت سابق خود بازگردانده شود.

تفاوت میان ژل و فیلر در چیست ؟

در عصر حاضر روش های بسیاری برای جوانسازی و زیبایی وجود دارند. جهت افزایش حجم و زیباسازی صورت عمدتا از ژل یا فیلر استفاده می شود. ابتدایی ترین تفاوت میان این دو متد این است که فیلر ماده ای طبیعی و نرمال است و ژل ها خود نوعی فیلر هستند که عمدتا برای بهبود شرایط پوست مورد استفاده قرار می گیرند. دقت داشته باشید که فیلر ها برای برطرف شدن ایراداتی مانند چین و چروک و علائم پیری مورد استفاده قرار می گیرد. اما از ژل ها بیشتر جهت حجم دهی صورت استفاده خواهد شد. تزریق ژل لب ، تزریق ژل چانه ، ژل گونه و غیره کاربرد دارد.

انواع تزریق ژل از لحاظ ماندگاری :

قابل ذکر است که نتیجه استفاده از ژل در همان جلسه اول قابل مشاهده می باشد و می توان میزان تغییرات به دست امده را روئیت کرد. این امر موجب گشته که تزریق ژل در میان افراد جامعه طرفداران بیشتری را به خود اختصاص دهد. از لحاظ مدت ماندگاری می توان آنان را به سه دسته تقسیم کرد :

 • ژل موقت :
  شامل هیالورونیک اسید ، کلاژن ، چربی موجود در بدن و کلسیم هیدروکسید خواهد بود. از این نوع عمدتا برای بالا بردن حجم لب ها ، گونه و فرم دهی بسیاری از نقاط بدن استفاده خواهند کرد.
 • ژل نیمه دائم :
  از این گونه عموما برای پر کردن خطوط عمیق سطح پوست و همچنین برطرف کردن حالت شل شدگی را می تواند موثر باشد. شایان ذکر است که این نوع نیاز است که بعد از چند هفته مجدد ترمیم شود.
 • ژل دائمی :
  برند های بسیاری می توانند در تولید ژل موفق باشند اما تنها می توان از آن دسته ژل ها استفاده کرد که مورد تایید FDAآمریکا می باشد.
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *