دکتر سید مهدی موسوی زاده
Search
Close this search box.
تزریق چربی

تزریق چربی

بدن ما به طور طبیعی در تمامی نقاط خود از سلول های چربی برخوردار است ، اما در برخی افراد این سلول ها با تجمع حجم عمده ای از چربی مواجه هستند که این مسئله ، منحنی های بدن را از بین برده و به این ترتیب تناسب اندام را بر هم می زند. به علاوه ، این امر موجب می شود که این دسته از افراد در بعضی از نقاط صورت و بدن خود با کمبود حجم چربی مواجه شوند و همواره درصدد یافتن راهی برای حجیم سازی این نواحی و بهبود شکل ظاهری آن باشند. تزریق چربی راهی موثر برای افایش حجم دهی و رفع چین و چروک های صورت است. در ادامه دکتر سید مهدی موسوی زاده ، بهترین متخصص جراح پلاستیک در تهران ، از این پروسه جوان سازی اطلاعات بیشتری ارائه می دهد.

تزریق چربی

شرح پروسه تزریق چربی

چربی که در حجم دهی به صورت استفاده می شود از نقاط مختلف بدن خود فرد گرفته می شود. بدین ترتیب حجم دهی با چربی فرآیند منحصر به فردی دارد که در ادامه آن را شرح می دهیم:

مرحله اول : استخراج چربی

 • یک نقطه از بدن برای استخراج چربی ، توسط پزشک انتخاب می شود.
 • در ناحیه مورد نظر برش بسیار کوچکی ایجاده می شود.
 • لوله ای بسیار نازک در ناحیه برش خورده وارد می شود و با ایجاد مکش چربی مورد نیاز را از بدن خارج می کند.

مرحله دوم : آماده سازی

چربی استخراج شده حاوی مقداری خون و مواد ناخالصی است. بنابراین قبل از انتقال به زیباجو ، چربی از هرگونه ناخالصی جدا می شود. این جداسازی توسط دستگاه سانترفیوژ با دقت بسیار بالا انجام خواهد شد.

مرحله سوم : انتقال چربی به صورت

پس از خالص سازی ، چربی درون سرنگ های بسیار کوچکی ریخته می شود. سرنگ ها در ناحیه مورد نظر بارها وارد و خارج می شوند. بدین ترتیب محلول چربی به طور یکسان ناحیه کم حجم را ، حجم دهی می کند. تمامی این مراحل تزریق بین 1 الی 2 ساعت زمان می برد.

نکته : قبل از انتقال چربی به صورت ، ناحیه مورد نظر توسط مواد بی حسی ، به صورت موضعی سِر می شود. بدین ترتیب متقاضی حین انجام پروسه درد یا ناراحتی احساس نمی کند.

چه افرادی کاندید مناسب برای تزریق چربی هستند؟

قبل از انجام دادن روش تزریق بایستی با دکتر موسوی زاده ، متخصص پلاستیک در تهران مشورت لازم را انجام دهید که آیا اصلا نیاز به انجام تزریق چربی دارید یا خیر؟  اینکه افراد متقاضی بایستی از ثبات عقلانی برخوردار باشند و توقعات عقلانی از روند تزریق داشته باشند. تعدادی از کاندیدهای مناسب این روش را نام می بریم :
افراد جوانی که دچار نقص یا کمبود حجم در نواحی صورت شده اند.
اثار پتوز یا افتادگی رد چهره افرادی که چین و چروک زیادی دارند.
به علت سوختی بخشی از بافت چربی را از دست داده اند.

معرفی بهترین ناحیه برای استخراج چربی

به طور کلی نواحی مانند شکم ، پهلو ، بازو ، غبغب ، ران و دیگر قسمت های بدن که حاوی چربی هستند ، گزینه های مناسبی برای استخراج و تزریق چربی محسوب می شوند. اما بهترین منطقه برای چربی ، منطقه ای است که چربی هایی آن استقامت بیشتری داشته باشند. از این رو مناسب ترین نواحی برای استخراج چربی شامل موارد زیر است :

 • ران
 • باسن
 • زیر شکم
 • کنار زانو
 • پهلو

محدوده مناسب برای انتقال چربی به صورت

متخصصین زیبایی و پلاستیک رنج سنی مناسب برای تزریق را از 18 سالگی تا 70 سال تعیین کرده اند با توجه به این بازه سنی که مشخص کرده اند دقت کنید که اگر زیر 18 سال هستید نبایستی تزریق چربی را انجام دهید. زیرا با روند افزایش سن و رشد فرد نتایج به دست آمده دچار مشکل می شود. نکته حائز اهمیت دیگر در این باره این است که متقاضین این روش جوانساز نباید بیماری خاصی داشته باشند. مصرف الکل و دخانیات را نیز نداشته باشند. در سنین بالای هفتاد سال حالت ارتجاعی پوست کاهش می یابد و محل های تحت تزریق ممکن است نتیجه عکس بدهد و دچار شل شدگی و افتادگی گردد.

اگر عمل  زیبایی تزریق در سن نامناسب انجام شود چه مشکلاتی در پی دارد ؟

اشخاص متقاضی این روش جوانساز اگر جوان تر از 18 سال باشند احتمال دارد با ایراداتی روبه رو شوند. انجام تزریق چربی در سن رشد میتواند بر مسیر رشد فرد تاثیر مخرب بگذارد و ماندگاری نتیجه بدست آمده را کمتر کند. گفتنی است که افراد بالای 70 سال نیز بهتر است از انجام این روش جوانساز بپرهیزند زیرا محل هایی که چربی از آن ها برداشته می شود همانند افراد جوان تر ترمیم نمی شود و چربی ها به درستی جایگزین نخواهد شد.

تزریق چربی به صورت

پوست انسان به دلایل مختلفی از قبیل بالا رفتن سن ، عوامل ژنتیکی ، کاهش وزن ، مراقبت نادرست از پوست و غیره می تواند دچار کاهش حجم چربی زیر پوستی شده و با افتادگی و چین و چروک روبرو شود.

تزریق چربی به صورت از تکنیک هایی است که امروزه بسیار مورد توجه واقع شده و به کمک آن می توان چربی های از دست رفته در مختلف صورت و حتی بدن را جبران نمود. بدین منظور باید از قسمت هایی از بدن خود فرد زیباجو ، اعم از پهلو و ران که دچار تجمع چربی است ؛ چربی مورد نیاز را برداشت کرده و پس از خالص سازی در دستگاه های مخصوص و به کمک سوزن هایی که مختص این کار هستند ، مبادرت به تزریق ماده چربی به نواحی مورد نظر نموده و چربی مورد نیاز آن نواحی را تامین نمود. لازم به ذکر است که سلول های چربی ، پس از ورود به پوست ؛ سریعا از طریق خونرسانی به بافت موضع مزبور جذب شده و جزئی از آن می گردند. این فرآیند ، فارغ از این که به صورت تزریق شود یا به بدن ؛ به طور کلی به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام می شود و برای آن که فرد در حین انجام پروسیجر دردی حس نکند ، موضع مورد نظر تحت بی حسی قرار می گیرد.

مزایای تزریق چربی به صورت

این پروسیجر به صورت مزایای ذیل را به دنبال دارد :

 • رفع چین و چروک
 • حجیم سازی لب ها ، گونه ها و چانه
 • رفع گودی زیر چشم و شقیقه ها
 • رفع اسکار ناشی از جوش و آکنه
 • برطرف نمودن افتادگی پوست

آیا بدون افزایش وزن می توان سبب افزایش حجم برخی نقاط بدن شد ؟

تزریق چربی یکی از روش های جوانسازی است که خاصیت پرکنندگی دارد و بدون افزایش وزن ، سبب پرشدن نواحی مورد نظر و همچنین رفع چروک های پوستی می شود. به طور کلی این پروسه زیبایی ، یکی از تکنیک های جوانسازی است که به دلیل نتایج طبیعی و زیبایی که دارد ؛ هر ساله بر محبوبیت آن افزوده می شود. بنابراین اشخاصی که از کمبود چربی در صورت و نیز برخی اندام های بدن خود اعم از سینه ، باسن و غیره روبرو هستند ؛ می توانند از روش انتقال چربی استفاده کنند.

ماندگاری تزریق چربی

چربی تزریق شده ؛ این قابلیت را داراست که در موقعیت جدید خود استقرار یافته و با بافت های مجاور سازگار گردد ، از این رو به مرور زمان ماندگار و دائمی می شود. برای افزایش ماندگاری نتیجه این پروسه زیبایی می بایست عمل تزریق ، طی چند مرتبه مجددا انجام شود ؛ تا این مهم حاصل گردد. نگران جابجایی چربی تزریق شده نیز نباشید ، زیرا چربی تزریق شونده از بدن خود فرد بوده و همانطور که گفتیم پس از تزریق ، در محل جدید خود مستقر می گردد. ناگفته نماند که عمل تزریق چربی ، یک عمل ایمن با حداقل تهاجم است و از این حیث مورد استقبال عموم مردم واقع شده است. ضمنا لازم به ذکر است که با برداشت چربی از مناطقی که چربی زیادی در آن ها اجتماع یافته است ، بد فرمی این نواحی کاهش یافته و تناسب اندام فرد نیز تا حدودی بهبود می یابد.

هزینه تزریق چربی چقدر است ؟

برای انجام این فرآیند ، نمی توان یک قیمت کلی ارائه داد ؛ زیرا هزینه تزریق چربی در تهران ،  تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله وسعت ناحیه تزریق شونده ، تعداد جلسات لازم جهت حصول نتایج مورد نظر و غیره قرار دارد. در نتیجه ، زیباجویان محترم برای کسب اطلاع از هزینه این فرآیند ، باید حضورا مورد بررسی و معاینه قرار گیرند.

مطالب مرتبط