دکتر سید مهدی موسوی زاده
Search
Close this search box.
تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

بوتاکس ، در واقع نوع A سم بوتولینوم می باشد که می تواند بر روی عضلات و محل اتصال اعصاب تاثیر گذاشته و از آزاد شدن استیل کولین از انتهای عصب ممانعت به عمل آورد و بدین ترتیب از انقباض عضلات جلوگیری کرده و از ایجاد چین و چروک در صورت پیشگیری نماید. تزریق بوتاکس باید توسط پزشک انجام پذیرد تا بهترین نتیجه حاصل شود. در این راستا می توانید به دکترسید مهدی موسوی زاده ، بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران مراجعه نمایید.

تزریق بوتاکس

موارد استفاده از بوتاکس

یکی از رایج ترین سوالاتی که غالبا افراد در هنگام مراجعه به جراح پلاستیک جهت تزريق بوتاکس مطرح می کنند ، این است که آیا امکان تزريق بوتاکس به هر ناحیه از بدن وجود دارد ؟ به عنوان مثال برخی افراد جهت باز کردن چین صورت خود قصد تزریق بوتاکس دارند و این سوال برای شان مطرح است که آیا با تزریق بوتاکس می توانند چین های صورت خود را رفع کنند یا خیر ؟

در خصوص این افراد باید گفت چین هایی که در حین لبخند و حرکات مختلف صورت به طور طبیعی باید وجود داشته باشند نباید حذف شوند ، حذف این چین ها توسط تزریق بوتاکس ، چهره ای غیرطبیعی ایجاد خواهد کرد. اما در مواردی ممکن است عضلاتی در نواحی مختلف صورت که شایع ترین محل آن عضله بین دو ابرو است ، انقباض پذیری بیش از حد داشته باشد. این مسئله ؛ می تواند سبب ایجاد بدفرمی و ناهنجاری در صورت شود و به طور مثال فرد را خیلی خشمگین ، خیلی عصبانی یا غمگین نشان دهد ؛ لذا تزريق بوتاکس در این موارد مجاز می باشد.

در مواردی نیز شاهد آن هستیم که انقباض پذیری در یک طرف صورت شدیدتر و در طرف دیگر به شدت کمتر است ، در چنین مواردی نیز تزريق بوتاکس بلامانع است و می توان در طرفی از صورت که انقباض پذیری خیلی شدیدتر است ، تزریق بوتاکس را انجام داد تا تقارن نسبی برای صورت فرد ایجاد شود.

اهداف تزریق بوتاکس :

 • زیبایی
 • مدیریت اسپاسم عضلات
 • کاهش میزان تعریق شدید
 • برطرف شدن حالت افتاده پلک
 • بهبود عدم تقارن پلک ها و ابروها
 • از میان بردن خطوط افقی ایجاد شده روی پیشانی

صحبت های دکتر سید مهدی موسوی زاده فوق تخصص جراحی پلاستیک تهران درباره تزریق بوتاکس

کاهش دردهای میگرنی با تزریق بوتاکس

لازم به ذکر است که بوتاکس در حقیقت در جاهای مختلفی کاربرد دارد و حتی در برخی نقاط ، ممکن است باعث درمان شود. امروزه در درصد بالایی از افرادی که میگرن دارند ، می توان برای درمان میگرن از بوتاکس استفاده کرد. در صورتی که بعد از تزريق بوتاکس ، میگرن این افراد اصلاح شده و درمان گردد ؛ می توان گفت بوتاکس به عنوان یک روش دائمی جهت برداشت فشار از روی اعصاب حسی که در نواحی مختلف پیشانی و سر وجود دارد قلمداد شده و به صورت دلپذیری ، مشکل میگرن و دردهای مزمن این افراد را درمان خواهد کرد. کاهش یا درمان دردهای میگرنی با تزريق بوتاکس ، یکی از پیشرفت های نسبی است که در زمینه جراحی پلاستیک به دست آمده است ، هر چند که در ابتدا به صورت تصادفی بوده است.

به طور کلی نتایج تزریق بوتاکس جهت درمان دردهای میگرنی ؛ حاکی از آن است که بعد از تزريق بوتاکس در درصدی از افراد مبتلا به میگرن ، نتایج نسبتا قابل قبولی به دست آمده و دیده شده که درد میگرنی این افراد با تزريق بوتاکس کاهش پیدا کرده یا این که دفعات بروز درد میگرنی کاهش یافته است.

کاندیدای نامناسب تزریق بوتاکس

 • مبتلا بودن فرد به بیماری های عصبی عضلانی
 • اشخاص دچارعفونت پوستی
 • زنانی که در دوره بارداری و شیردهی هستند
 • افراد مبتلا به افتادگی پلک
 • وجود حساسیت به سم بوتولونیم

تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود ؟

ابتدا از کرم و پماد های بی حسی برای بی حس کردن نواحی که قرار است مورد تزریق قرار بگیرند استفاده می شود، سپس پزشک با استفاده از یک سوزن کوچک بوتاکس را به مواضع مورد نظر تزریق می کند . بعد از انجام این پروسه نیازی به بستری وجود ندارد و شخص می تواند به خانه بازگردد. تزریق ممکن است تا حدودی ناراحت کننده باشد. البته در بیشتر مواقع از بی حس کننده استفاده می شود. مدت زمان انجام تزریق بوتاکس معمولا ده دقیقه به طول می انجامد. بسته به مکانی که در آن تزریق انجام می دهید ممکن است فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران از شما بخواهد که حرکاتی را در صورت انجام دهید.

مزایا تزریق بوتاکس

 • زمان انجام این پروسه بسیار کوتاه می باشد.
 • یک فرآیند کاملا غیر تهاجمی است.
 • نیازی به بیهوشی به هنگام تزریق بوتاکس وجود ندارد.
 • برش و بخیه برای انجام این کار نیاز نیست.
 • نیازمند استراحت در خانه نیست و شخص می تواند فعالیت های روزمره اش را انجام دهد.

بازه زمانی اثر بخشی تزریق بوتاکس :

جهت مشاهده عینی نتیجه به دست آمده از این روند نهایت 3 الی 4 روز می باشد که در این دوره تمامی عارضه های احتمالی بهبود می یابند. تزریق یکبار این روش نتیجه ای موقت را به همراه دارد و برای داشتن بهبودی دائم روند مذکور بایستی روش جوانساز را چندین مرتبه تکرار کرد. تکرار و تمدید تزریق بوتاکس می تواند برای فرد نتیجه ای ماندگار را به همراه داشته باشد.

تزریق بوتاکس دردناک است ؟

درد متحمل در فرآیند بوتاکس بسیار ناچیز می باشد. نهایت دردی که تجربه می کنید به دلیل وارد آمدن سوزن بر پوست خواهد بود. تاثیر گذاری ماده تزریق شده نهایت 3 الی 7 روز به طول می انجامد که نتیجه نمود کند. در این بازه نیز شما مجدد دردی را احساس نخواهید کرد. دقت داشته باشید که استفاده از این روش ایمن و کم تهاجم می باشد.

نواحی ممنوعه برای تزریق بوتاکس :

یکی از بهترین و ارزنده ترین روش ها برای بهبود و درمان چین و چروک های صورت استفاده از تزریق بوتاکس می باشد. مزیت اصلی این روش در این زمینه است که علاوه بر بهبود وضعیت فعلی پوست می تواند راه کاری برای پیشگیری از بروز بیشتر و عمیق تر چین و چروک پوستی به شمار بیاید. همان اندازه که مرغوبیت دارد باید دانست که برای برخی از نواحی بهتر است که از این فرآیند استفاده نشود. به طور مثال نمی توان از تزریق بوتاکس در اطراف دهان استفاده کرد زیرا با پیشگری از انقباض و انبساط عضله ها ممکن است که تکلم فرد را دچار مشکل کند.

مراقبت های بعد از انجام بوتاکس

 1. موضع مورد تزریق قرار گرفته را نمالید و فشاری روی آن اعمال نکنید.
 2. تا 48 ساعت از برنزه کردن پوست و رفتن به سونا خودداری کنید.
 3. اگر تورم و کبودی روی پوست دارید برای کاهش آن می توانید از کمپرس سرد که در یک حوله یا دستمال پیچیده شده استفاده کنید.
 4. فعالیت های سنگین و ورزش هایی که نیازمند تحرک زیاد هستندوباعث افزایش گردش خون می شوند را تا 24 ساعت انجام ندهید.
 5. در نظر داشته باشید که تاثیر تزریق بوتاکس معمولا به مدت 3-4 ماه ماندگار می باشد و پس از آن باید تزریق مجدد انجام دهید.

هزینه تزریق بوتاکس

یکی از مواردی که تقریباً تمام مراجعه کنندگان هنگام مراجعه به مطب از پزشک مربوطه در ارتباط با آن سوالاتی می پرسند، هزینه تزریق بوتکس است. مبلغ پرداختی با توجه به تعداد نواحی مد نظر برای تزریق ، دوز مورد استفاده و حق الزحمه پزشک تعیین می گردد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *