دکتر سید مهدی موسوی زاده
Search
Close this search box.
افتادگی پلک

افتادگی پلک

افتادگی پلک یا پتوز، نوعی اختلال است که عملکرد چشم را تحت الشعاع قرار می دهد و منجر به افتادگی لبه پلک فوقانی می گردد. در صورتی که شما نیز از این مشکل رنج می برید در ادامه این مطلب از مطالب دکتر موسوی زاده ، فوق تخصص جراح پلاستیک ، با ما همراه باشید.

افتادگی پلک

عوامل افتادگی پلک

  1. در برخی از موارد ؛ افتادگي در ناحیه پلک به قدری است که به بسته شدن پلک و پوشاندن مردمک چشم ، منتج شده و به این ترتیب در میدان دید اختلال ایجاد خواهد کرد.
  2. در برخی افراد ممکن است این عارضه از بدو تولد وجود داشته باشد ؛ در چنین مواردی گفته می شود که فرد به پتوز مادرزادی مبتلا است.
  3. در مواردی نیز پتوز ، با افزایش سن و تدریجا رخ داده و فرد را با افتادگی ناحیه پلک درگیر می کند.
  4. لازم به ذکر است که افتادگی در ناحیه پلک ( پتوز ) ، تنها محدود به یک چشم نبوده و می تواند هر دو چشم را درگیر کند.

درمان افتادگی پلک

جراحی پتوز ، درمان قطعی این معضل محسوب می شود که با اصلاح تاندون کششی یا عضله بالا برنده پلک به رفع افتادگي پلک می انجامد.

کاربرد لیزر در جراحی افتادگي پلک

آیا از لیزر می توان برای درمان افتادگي پلک بهره برد ؟ این پرسش از رایج ترین سوالات افرادی است که با عارضه پتوز مواجه هستند و تصمیم به درمان این معضل و انجام جراحی افتادگی در پلک دارند.

دکتر سید مهدی موسوی زاده فوق تخصص جراحی پلاستیک در این خصوص عنوان داشتند :

متاسفانه اصطلاح لیزر از سوی برخی از سودجویان یا باصطلاح تاجرانی در جامعه پزشکی و در راستای کسب منافع مالی بیشتر ، مورد استفاه قرار می گیرد.

البته لیزر در جایگاه مناسب خود ، بسیار روش خوبی است ؛ اما به عنوان مثال ، این که ادعا نماییم می توان با لیزر اقدام به عمل بینی نمود ؛ کاملا اشتباه است و در هیچ کجای دنیا لیزر در جراحی بینی کاربردی ندارد.

و اما در رابطه با جراحی افتادگی ناحیه پلک باید توجه داشته باشید که در رابطه با برش پلک ، می توان هم از لیزر و هم از تیغ معمول جراحی استفاده نمود ؛ اما اصلاح پتوز با لیزر امکان پذیر نیست.

جراحی افتادگی پلک

در افرادی که عارضه مذکور را دارند باید به دقت بررسی شود که عضله بالا برنده پلکی که دچار افتادگی است چقدر کارکرد دارد و حرکت آن چقدر است.بر اساس میزان حرکت پلک مبتلا به افتادگی و شدت افتادگی ؛ روش جراحی ، متفاوت خواهد بود.به طور کلی در مواردی که لازم است ؛ عضلات بالا کشنده قسمت مبتلا تقویت یا جابجا شوند باید برشی بر روی پلک ، صورت گیرد.حال آن که این برش ؛ چه با لیزر و چه با تیغ جراحی ایجاد شود ، تفاوت عمده ای وجود نخواهد داشت.

البته باید توجه داشت که چنانچه لیزر ، دقت مناسب نداشته و به صورت تصادفی به داخل چشم تابیده شود ؛ آسیب های غیر قابل بازگشتی را به شبکه و صفحه بینایی ایجاد خواهد کرد که متاسفانه درمان آن ممکن نیست. بنابراین استفاده یا عدم استفاده لیزر ؛ در عمل افتادگی ناحیه پلک ، تنها در ایجاد برش جراحی کاربرد دارد که آن هم باید با نهایت دقت انجام گیرد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *