دکتر سید مهدی موسوی زاده
Search
Close this search box.
جراحی افتادگی پلک

درمان کاربردی افتادگی پلک

افتادگی پلک یا پتوز، نوعی اختلال است که عملکرد چشم را تحت الشعاع قرار می دهد و منجر به افتادگی لبه پلک فوقانی می گردد. جراحی افتادگی پلک یا دیگر اقدامات، برای اصلاح این مشکل ضروری است. در صورتی که شما نیز از این مشکل رنج می برید در ادامه این مطلب از مطالب دکتر موسوی زاده ، فوق تخصص جراح پلاستیک ، با ما همراه باشید.

منظور از افتادگی پلک چیست؟

افتادگی پلک، وضعیتی است که در آن پلک یک یا هر دو چشم به سمت پایین افتاده  شده و در برخی موارد قادر به بسته شدن کامل نیست. این وضعیت ممکن است به صورت موقت یا دائمی اتفاق بیفتد و به صورت یک طرفه (فقط در یک چشم) یا دو طرفه (در هر دو چشم) رخ دهد.

علائم افتادگی پلک چیست؟

علائم و نشانه‌های آن عبارتند از:

 • افتادگی یک یا هر دو پلک به سمت پایین
 • دشواری در بسته شدن کامل پلک‌ها
 • احساس سنگینی و خستگی در پلک‌ها
 • دید محدودتر
 • خشکی و تحریک چشم به دلیل عدم توانایی پلک‌زنی به طور کامل
 • مشکلات در بینایی در موارد شدید

این اختلال می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند ضعف عضلات پلک، صدمه یا ضربه به چشم، عوارض جراحی، بیماری‌های عصبی مانند سکته مغزی، بیماری بلفاروپلاستی، عوارض بعد از استفاده از برخی داروها و همچنین فرایند طبیعی پیری باشد در هر صورت،در موارد شدید مشکلاتی را برای فراد ایجاد می کند که به اصلی ترین آن ها در این بخش اشاره کردیم. جراحی زیبایی پلک می تواند برای این افراد موثر باشد.

00:15
truncate dir-rtl

جراحی افتادگی پلک

عوامل افتادگی پلک

 1. در برخی از موارد ؛ افتادگي در ناحیه پلک به قدری است که به بسته شدن پلک و پوشاندن مردمک چشم ، منتج شده و به این ترتیب در میدان دید اختلال ایجاد خواهد کرد.
 2. در برخی افراد ممکن است این عارضه از بدو تولد وجود داشته باشد ؛ در چنین مواردی گفته می شود که فرد به پتوز مادرزادی مبتلا است.
 3. در مواردی نیز پتوز ، با افزایش سن و تدریجا رخ داده و فرد را درگیر می کند.
 4. لازم به ذکر است که افتادگی در ناحیه پلک ( پتوز ) ، تنها محدود به یک چشم نبوده و می تواند هر دو چشم را درگیر کند.

چرا افتادگی پلک نیاز به درمان دارد؟

در صورت ی که این اختلال را دارید و این مشکل میتواند باعث بروز مشکلات دیداری شود. به این ترتیب انجام روش های مختلف اعم از جراحی جنبه درمانی پیدا می کند. بنابریاین پیگیری آن برای درمان مشکلات پلک بسیار لازم استو از جمله عوارضی که تجربه می کنید، شامل موارد زیر می شود:

 • کاهش دید: افتادگی پلک می‌تواند دید را محدود کرده و باعث ایجاد تاری در دید و کاهش وضوح بینایی شود.
 • خشکی چشم: پلک برای ترطیب چشم و حفظ رطوبت آن مهم است. افتادگی پلک باعث می‌شود پلک کاملاً ببندد، که می‌تواند منجر به خشکی چشم و عدم راحتی در چشم شود.
 • التهاب چشم: به دلیل کاهش ترطیب چشم و عدم توانایی در پاکسازی موثر از طریق پلک، احتمال ابتلا به عفونت‌های چشمی مانند التهاب مخاطی یا التهاب لبه پلک افزایش می‌یابد.
 • احساس خستگی و سردرد: برای جبران کاهش دید و تلاش بیشتر برای فراهم کردن دید مناسب، عضلات دیگر چشم ممکن است به طور غیرطبیعی تعامل کنند، که ممکن است منجر به خستگی چشم و سردرد شود.
 • مشکلات ظاهری: افتادگی پلک ممکن است ظاهری غیرطبیعی داشته باشد و به عنوان عارضه تجملی در نظر گرفته شود، که بر روی روحیه و اعتماد به نفس فرد تأثیر بگذارد.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

انواع روش های درمانی افتادگی پلک

انواع روش های درمانی افتادگی پلک، بسته به شرایط هر فرد ممکن است متفاوت باشد. اما به طور کلی برخی از روش های پر استفاده که برای درمان پتوز چشم کاربرد دارند را در ادامه به شما خواهیم گفت. جراحی پتوز ، درمان قطعی این معضل محسوب می شود که با اصلاح تاندون کششی یا عضله بالا برنده پلک به رفع افتادگي پلک می انجامد.

00:57
truncate dir-rtl

درمان افتادگی پلک

کاربرد لیزر در جراحی افتادگی پلک

آیا از لیزر می توان برای درمان افتادگي پلک بهره برد ؟ این پرسش از رایج ترین سوالات افرادی است که با عارضه پتوز مواجه هستند و تصمیم به درمان این معضل و انجام جراحی افتادگی در پلک دارند.

دکتر سید مهدی موسوی زاده فوق تخصص جراحی پلاستیک در این خصوص عنوان داشتند :

متاسفانه اصطلاح لیزر از سوی برخی از سودجویان یا باصطلاح تاجرانی در جامعه پزشکی و در راستای کسب منافع مالی بیشتر ، مورد استفاه قرار می گیرد.

البته لیزر در جایگاه مناسب خود ، بسیار روش خوبی است ؛ اما به عنوان مثال ، این که ادعا نماییم می توان با لیزر اقدام به عمل بینی نمود ؛ کاملا اشتباه است و در هیچ کجای دنیا لیزر در جراحی بینی کاربردی ندارد.

و اما در رابطه با جراحی افتادگی ناحیه پلک باید توجه داشته باشید که در رابطه با برش پلک ، می توان هم از لیزر و هم از تیغ معمول جراحی استفاده نمود ؛ اما اصلاح پتوز با لیزر امکان پذیر نیست.

جراحی افتادگی پلک

در افرادی که عارضه مذکور را دارند باید به دقت بررسی شود که عضله بالا برنده پلکی که دچار افتادگی است چقدر کارکرد دارد و حرکت آن چقدر است.بر اساس میزان حرکت پلک مبتلا به افتادگی و شدت افتادگی ؛ روش جراحی ، متفاوت خواهد بود.به طور کلی در مواردی که لازم است ؛ عضلات بالا کشنده قسمت مبتلا تقویت یا جابجا شوند باید برشی بر روی پلک ، صورت گیرد.حال آن که این برش ؛ چه با لیزر و چه با تیغ جراحی ایجاد شود ، تفاوت عمده ای وجود نخواهد داشت.

البته باید توجه داشت که چنانچه لیزر ، دقت مناسب نداشته و به صورت تصادفی به داخل چشم تابیده شود ؛ آسیب های غیر قابل بازگشتی را به شبکه و صفحه بینایی ایجاد خواهد کرد که متاسفانه درمان آن ممکن نیست. بنابراین استفاده یا عدم استفاده لیزر ؛ در عمل افتادگی ناحیه پلک ، تنها در ایجاد برش جراحی کاربرد دارد که آن هم باید با نهایت دقت انجام گیرد.

درمان افتادگی پلک

جراحی افتادگی پلک چگونه انجام می شود؟

این جراحی شامل سفت کردن عضلات پلک است که به پلک زدن کمک می کند، این جراحی معمولا به صورت سرپایی انجام می‌شود و بیماران در حین دریافت بی‌حسی موضعی و قطره‌های چشمی بی‌حس‌کننده داخل وریدی آرام‌بخش می‌شوند تا ناراحتی احساس نشود. برش های این جراحی در چین پلک ایجاد می شود تا ظاهر طبیعی خود را حفظ کند و جای زخم پنهان می شود.

آیا جراحی افتادگی پلک یک اقدام زیبایی محسوب می شود؟

برخی افراد ممکن است این روش را به عنوان یک اقدام زیبایی در نظر بگیرند، زیرا می‌تواند به طور قابل توجهی به ظاهر و جذابیت چهره کمک کند.

معمولاً افتادگی پلک بالا می‌تواند چشمان را خسته و بی‌رمق به نشن دهد و در برخی موارد حتی می‌تواند دید را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین به نوعی جنبه درمانی هم خواهد داشت. جراحی افتادگی پلک می‌تواند باعث بالا رفتن پلک بالا شود و به نتیجه‌ای طبیعی‌تر و جوان‌تر برسید.

آیا جراحی افتادگی پلک عوارض دارد؟

همانند سایر جراحی‌ها، ممکن است عوارض وجود داشته باشد. در ادامه برخی از آن ها ذکر شده است:

 • خونریزی: بعد از جراحی، خونریزی کمی ممکن است رخ دهد. این مشکل معمولا به طور طبیعی و بدون نیاز به تداخل دیگر درمان می‌شود، اما در صورت خونریزی شدید یا استمرار داشتن آن، باید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • عفونت: هر جراحی با خطر عفونت همراه است. در صورتی که در جراحی به مقدار زیادی بافت بریده شود، خطر عفونت بیشتر است. استفاده از ضدعفونی کننده‌ها و رعایت دستورات پساعمل می‌تواند خطر عفونت را کاهش دهد.
 • تورم و ورم: بعد از جراحی، ممکن است پلک بالا تورم و ورم کند. این وضعیت به طور طبیعی در عرض چند روز بهبود می‌یابد. استفاده از یخ یا داروهای تسکین تورم ممکن است در کاهش تورم و ورم کمک کند.

در برخی موارد، نتیجه جراحی ممکن است با انتظارات شما تطابق نداشته باشد. ممکن است شکل پلک بالا پس از جراحی به نحوی باشد که شما مطمئن نیستید یا احساس راحتی نمی‌کنید. قبل از جراحی، مهم است با پزشک خود درباره انتظارات و نتایج ممکن صحبت کنید.در برخی موارد، ممکن است نتیجه جراحی نباشد که شما می‌خواستید و نیاز به جراحی مجدد داشته باشید تا به نتیجه دلخواه برسید. اما لازم است بدانید در اکثر موارد این یک جراحی موفقیت آمیز است که در بسیاری از موارد کاربرد دارد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *