جراحی فک

جراحی فک چیست ؟

جراحی فک از جمله جراحی هایی به شمار می رود که انجام آن در صلاحیت فوق تخصص جراحی پلاستیک می باشد.

به طور کلی جراح پلاستیک قادر به تشخیص و درمان طیف گسترده ای از اختلالات موثر بر صورت و اسکلت صورت از جمله فک و حفره دهان است.

پیشرفت فناوری هم در حوزه فوق تخصصی پلاستیک و هم در عرصه دندانپزشکی ، امکان درمان موثر بیماران با اختلالات فکی را که نیاز به جراحی فک همراه با درمان های دندانپزشکی و ارتودنسی دارند ؛ میسر ساخته است.

جراح پلاستیک کدام دسته از مشکلات فکی را مرتفع می سازد ؟جراحی فک

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، قادر به درمان و ترمیم طیف وسیعی از مشکلات فکی اعم از موارد ذیل می باشد :

  • عدم تناسب فک مادرزادی
  • عدم تناسب فک ناشی از اختلالات رشد
  • اختلالات فکی ناشی از ترومای صورت
  • سرطان دهان
  • بیماری غدد بزاقی
  • اختلالات مفصل گیجگاهی فکی
  • بیماری های مختلف خوش خیم مانند کیست و تومور فک

در مقاله پیش رو ما به مسئله اصلاح ناهنجاری های فکی پرداخته ایم ، جهت افزایش آگاهی خود در این زمینه تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ناهنجاری و عدم تناسب فک :

یکی از مسائلی که برخی افراد با آن مواجه هستند و در اثر آن زیبایی چهره شان تحت الشعاع قرار گرفته است ، عدم تناسب فکین ( فک بالا و پایین ) می باشد.

این دسته از افراد در اثر این اختلال ، با مشکلاتی در زمینه تنفس و غیره و همچنین کاهش اعتماد به نفس مواجه خواهند بود ؛ لذا همواره درصدد یافتن راهی جهت رهایی از این مشکل می باشند.

برای درمان اختلالات فکی باید به چه پزشکی مراجعه کرد ؟

عدم تناسب فکین می تواند مادرزادی باشد یا این که در حین رشد کودک این مسئله عارض گردد.

توجه داشته باشید که در برخی از موارد ممکن است ، فک بالا جلو و فک پایین عقب باشد.

یا اینکه در بعضی افراد ، فک بالا در موقعیت طبیعی باشد و فک پایین عقب باشد و منجر به ایجاد این احساس شود که فک بالا جلو آمده است.

به طور کلی برای درمان ناهنجاری های فکی ، می بایست به جراح پلاستیک مراجعه نمود تا مشکل توسط ایشان مورد بررسی قرار گیرد و فک بالا و پایین از نظر جلو آمدگی یا عقب رفتگی آنالیز و بررسی شوند.

به عنوان مثال ؛ در این بررسی ها ، چنانچه فک دچار جلو آمدگی باشد مشخص می گردد که میزان تجاوز آن از حد نرمال چقدر است.

توجه داشته باشید آنالیز دقیق فکین ( هر دو فک ) و همچنین بررسی ارتباط دندانی فک بالا و پایین ، می تواند جراح را در راستای تشخیص مشکل و همچنین برنامه ریزی جهت بکارگیری بهترین روش درمانی برای بیماران یاری نماید.

آیا به منظور جراحی فک باید ارتودنسی انجام گیرد ؟

در تعدادی از این بیماران که شاید اکثریت را تشکیل دهند ، نیاز است قبل از این که عمل جراحی برای فکین این افراد انجام گیرد مشاوره ارتودنسی انجام شود و در نهایت با مشورتی که جراح معالج با متخصص ارتودنسی می کند ؛ این تصمیم گرفته خواهد شد که آیا نیاز هست قبل از عمل جراحی فک ، ارتودنسی انجام شود یا خیر ؟

در حقیقت ارتودنسی ، یک همکاری بینابین مابین جراح پلاستیک و ارتودنتیست است تا بتواند دندان ها را طوری تنظیم نماید که برای جراحی فک آماده باشند.

لازم به ذکر است در بعضی از مواقع ، ممکن است مشکل بیمار تنها با ارتودنسی حل شود و در موارد نادری نیز ممکن است تنها عمل جراحی فک برای بیمار کفایت کند.

پاسخ

4 − سه =

Call Now Buttonتماس با دکتر